Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

Tabip Odası seçimlerinde neden tek liste var?

13 Nisan 2018
201 kez okundu
Tabip Odası seçimlerinde neden tek liste var? için yorumlar kapalı

İş dünyası ve meslek örgütlerindeki seçimler tüm hızıyla devam ediyor. Bu hafta cumartesi ve pazar günü bir büyük seçim daha var. Bursa’da sağlık camiasını yakından ilgilendiren Bursa Tabip Odası seçimleri  sessiz sedasız, kendi halinde hafta sonu sonuçlanacak.

‘Sessiz sedasız’ diyorum çünkü Bursa bir taraftan büyük sağlık yatırımlarını peş peşe alırken, bölgesinin en güçlü sağlık üssü haline gelirken, diğer taraftan İstanbul merkezli olmak üzere pek çok mesleki anlamda değerli akademisyen kimliği bulunan doktorlarımız da Bursa’ya transfer edilirken, 5 bin 500 hekimin bulunduğu kentte yapılan meslek seçimlerine ilginin olmaması şaşırtıcı.

Tek adaylı bir liste söz konusu. Halen Bursa Tabip Odası Başkanlığı’nı yürüten Dr. Güzide Elitez “Çağdaş Hekimler” adına yeniden başkan adayı olarak çıktı.

Mevcut başkanın yeniden aday olmasının bana göre 2 nedeni var.

Ya çok başarılı yeniden göreve devam etmesi isteniyor.

Ya da karşı grup olarak bilinen Hekim Dayanışma Grubu, kendi içinde toparlanıp liste oluşturamadı ki bu olasılık üzerinde kulisler hareketli.

*******                                   *******                             *******

Bir kere şunu ifade etmeliyim. Meslek odalarının 90’lı yıllardan gelen geleneksel iktidara karşı siyasi duruşlarını tasvip etmiyorum. Meslek örgütü olarak üyelerinin sorunlarıyla ve meslek alanlarını kapsayan sorunlarla uğraşacakları yerde ideolojik örgütlenmelerin merkezi haline geldiler ve ülke olarak bunun sıkıntılarını hem yerelde hem de genelde çok yaşadık. Milli çıkarlar söz konusu olduğunda dahi ideolojik olarak tepki göstermelerinin son örneğini Afrin Harekâtı’nda gördük. Cumhurbaşkanı Erdoğan da tepkisini bu örgütlere üye olma zorunluluğunun kaldırılacağını söyleyerek yeni bir süreci başlattı.

Sağ ve sol ayrımı yapmak elbette doğru değil. Ancak özellikle meslek odalarında bilinen bir gerçek var ki o da her dönem sağ ve sol olmak üzere iki ayrı grup yarışlarının mutlaka yaşanması.

Bursa Tabip Odası seçimleri de 90’lı yıllardan bu yana iki grubun çekişmesine sahne oldu. Hatta en son kamuoyunun da yakından takip ettiği çekişmeli oda seçimleri 2002 ve 2004 yıllarında yaşandı.

2002’de eski İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ünal’ın “Hekim Dayanışma Grubu” adına çıktığı seçimlerde karşısında Çağdaş Hekimler Grubu adına yine Bursa’nın tanınmış, değerli isimlerinden Dr. Bülent Aslanhan vardı. O seçimleri 14 oy farkla Dr. Murat Ünal ve listesi kazandı. 2004 yılı seçimlerinde de Hekim Dayanışma Grubu Dr. Murat Ünal’ı aday gösterirken, Çağdaş Hekimler Grubu da Dr. Hamdi Uğur’u aday gösterdi. Seçimleri Dr. Ünal bu sefer 404 oy farkla alarak yeniden başkan seçildi. 2006 yılından sonra ise bir daha oda yönetimine sağ tandanslı grup hâkim olamadı.

Sonrasında Çağdaş Hekimler Grubu her dönem açık ara farkla yönetimi aldılar. Elbette bu bir başarı. Bu mücadelelerindeki azim, davayı sahiplenme ile beraber grubun, kendi içinde ve sağlık camiasında ne kadar iyi örgütlenmiş olduğunu da gösteriyor.  

******                                  ******                        ******

Bursa’da 22 kamu hastanesi ile 18 özel hastane bulunuyor. Bursa’da görev yapan hekim sayısı 5 bin 500. Bursa Tabip Odası’na kayıtlı hekim sayısı ise 3 bin civarında.

İktidarın 15 yılda yaptığı çalışmalar arasında sağlıkta dönüşüm politikalarının vatandaş nezdinde en çok kabul gördüğü bilinen bir gerçek. Bu çalışmaların daha da yerelden genele doğru yerleştirilmesi, sorunların giderilmesi noktasında ideolojik saplantıların dışında hekim onuruna, insan ve toplum sağlığına katkıda bulunmak amacıyla böylesine önemli bir meslek örgütünün yönetim seçimlerindeki yarışta ne olursa olsun Hekim Dayanışma Grubu’nun da aday çıkararak yerini alması gerekirdi.

Mademki hiçbir hukuki dayanağı olmamasına rağmen, pratikte meslek odalarında sağ ve sol ayrımı yapılıyor, o halde boşluk bırakmamak lazım“. Bunu ben değil Çağdaş Hekimler Grubu’nun yeniden yönetimde söz sahibi olmasını istemeyen, farklı bakış açısında bulunan doktorlar dile getiriyor.

Sayısal anlamda da güçlü olduğumuz halde neden bizi temsil edecek aday çıkaramıyoruz?” diye soruyorlar. Bana göre de öyle bu kesimde davaya sahip çıkan yok!.. Boşluk söz konusu…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.