Havadis16.com - 21 Haziran 2018, Perşembe

Tamamlanma aşamasına geldi

8 Ağustos 2017
Tamamlanma aşamasına geldi için yorumlar kapalı
Tamamlanma aşamasına geldi

 

Osmangazi Belediyesi, Bursa’nın en önemli manevi miraslarından biri olan Somuncu Baba’nın mirasını ayağa kaldırmaya devam ediyor.  Ulucami’nin inşaatı sırasında işçilere ekmek dağıtan Somuncu Baba’nın evini 2013 yılında kamulaştıran Osmangazi Belediyesi, tarihi mekanın birinci bölümünü oluşturan fırın ve çilehaneyi restore ederek geçtiğimiz yıl hizmete açtı. Bursa’da inanç turizmi adına en önemli merkezlerden biri olan Somuncu Baba Evi ve Fırını’nın ikinci bölümünün de restore edilmesi için geçtiğimiz aylarda çalışma başlatan Osmangazi Belediyesi, restorasyon çalışmalarında büyük yol kat etti.

 

Yürütülen restorasyon çalışmalarını inceleyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar,  yetkililerden bilgi aldı. Başkan Dündar, “Osmangazi Belediyesi olarak Somuncu Baba’nın ev ve fırınıyla ilgili restorasyon çalışmalarını sürdürüyoruz. Çalışmaların birinci bölümü oluşturan çilehane ve fırın bölümünü restore ederek ziyaretçilere açtık. Restorasyon çalışmalarına ilk başladığımızda, fırın ve çilehane bölümlerinin dışında burasının içerisinde çay ocağı, depo, çok amaçlı salonlar, dükkan, mutfak, abdesthane ve şadırvanın da  bulunduğu bir külliye şeklinde olduğunu gördük. Bu bölümlerin tamamını kamulaştırarak projemizi güncelledik. Yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında bölgede 3 binayı kamulaştırarak toplam 640 metrekare alan elde ettik. Kamulaştırmalar karşılığında hak sahiplerine 533 bin TL ödedik. Anıtlar Kurulu’nun onayının ardından ikinci bölümün restorasyonuna başladık. Şuan çalışmalar devam ediyor. Her iki bölümün restore edilmesiyle birlikte burası çok güzel bir mekan haline gelecek” dedi.

 

“SOMUNCU BABA EVİ İLE SOMUNCU BABA CAMİİ BİRLEŞECEK”

 

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ikinci bölümdeki restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından, Somuncu Baba Camii’ne kadar uzanan bölümdeki evlerin kamulaştırmalarını yaparak üçüncü bölüm çalışmalarına başlayacaklarını belirtti. Başkan Dündar, “Somuncu Baba Evi ile Somuncu Baba Camii’ni birleştireceğiz. Ziyaretçilerin gönül rahatlığıyla gelip gezebileceği, oturabileceği ve ibadetlerini yapabilecekleri bir mekan ortaya çıkaracağız. Şadırvanı, tuvaletleri, kafeteryası, üst katta da oturma salonu ile birbirini tamamlayan güzel bir eser olacak. Burası yeniden ihya edilerek bölgenin canlanmasına katkı sağlanacak” diye konuştu.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.