Havadis16.com - 17 Aralık 2018, Pazartesi

Tapu müjdesi

18 Ekim 2017
Tapu müjdesi için yorumlar kapalı
Tapu müjdesi

Mudanya’da 3 bin ailenin Cumhuriyet’in kuruluş yıllarından bu yana çözülemeyen tapu sorunu çözülüyor.

Bursa’nın Mudanya ilçesinin Zeytinbağı beldesi ileKumyaka, Dereköy, Mesudiye, Hançerli, Eğerce, Söğütpınar,Yalıçiftlik ve Mirzeoba mahallelerindeki vatandaşlarınasırlık tapu sorunu torba yasayla ortadan kalkacak.

Mübadele ile gelenlerin ve Mudanyalıların yaklaşık yüzyıldır kavuşamadıkları tapuları için Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, “Tapu sorununu çözecek düzenleme Meclis’te görüşülecek torba yasaya eklendi” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu yıllarda Mudanya ve Bursa’nın bazı ilçelerine yerleşen mübadele göçmeni vatandaşlar, o yılların koşullarında iskan kayıtlarına işletemedikleri arazilerinin tapularına bir türlü kavuşamıyorlardı. Üzerinde tarım üretimi gerçekleştirdikleri arazilerin çok az bir kısmına resmi olarak belgelendirebilen vatandaşlar, tapu kayıtlarındaki farklılıklar nedeniyle uzun yıllar sorunlar yaşadı. Eski kayıtlardaki tutarsızlıklar sebebiyle hak mahrumiyeti yaşayan vatandaşlar konuyla ilgili taleplerini sıklıkla siyasilere iletiyordu.

Torba yasaya eklenen yeni düzenleme şöyle: “26.04.2012 tarihi itibarıyla belediye ve mücavir alan sınırları içinde yer alan ve imar planı bulunmayan veya imar planında tarımsal amaca ayrılan Hazineye ait tarım arazilerini 31.12.2011 tarihi itibarıyla en az 3 yıldan beri tarımsal amaçla kiralayan ve kira sözleşmesi halen devam eden kiracıları veya bu arazileri aynı süreyle tarımsal amaçla kullanan ve kullanımlarının halen devam ettiği belirlenen kullanıcıları ya da paydaşlarından; bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde bu arazileri doğrudan satın almak için başvuruda bulunan ve tespit ve tebliğ edilen rayiç bedeli itiraz ve dava konusu etmeksizin kabul edenler bu fıkraya göre hak sahibi sayılır.”

Böylelikle Mudanya’nın Tirilyebeldesi, Kumyaka, Dereköy, Mesudiye, Hançerli, Eğerce, Söğütpınar,Yalıçiftlik ve Mirzeobamahallelerinde yaklaşık 3 bin ailenin tapu sorunu ortadan kalkacak. Sadece Mudanya’da 3500 parsel arazinin tapu kayıtlarındaki ihtilaf ortadan kalkmış olacak.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.