Havadis16.com - 11 Aralık 2018, Salı

“Tarihte tabular olmamalı”

26 Eylül 2013
“Tarihte tabular olmamalı” için yorumlar kapalı
“Tarihte tabular olmamalı”

Mudanya Mütarekesi’nden günümüze Bursa Sempozyumu başladı

 

Bursa Valiliği, Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü ve Atatürk Araştırma Merkezi işbirliğinde,  Bursa’nın kurtuluşunun 91’inci yıldönümünü anmak, geçmişten günümüze tarihi sürecine ışık tutmak amacıyla düzenlenen “Mudanya Mütarekesinden Günümüze Bursa Sempozyumu” Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde başladı.

Sempozyuma Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Uludağ Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Müfit Parlak, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan’ın yanı sıra çok sayıda tarihçi, araştırmacı ve öğrenci katıldı.

Açılışta konuşan Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa’nın kuruluş ve kurtuluş sürecinde önemli bir durak olduğunu, Mudanya Mütarekesi’nden sonra kurulan Cumhuriyet ile birlikte bölgede Balkanlardan, Anadolu’dan dramatik göçler ve mübadele olduğunu, bu sempozyumun bu anlamda geleceğe ışık tutacağını söyledi. Karaloğlu, Bursa Valiliği olarak bu tür bilimsel çalışmaların içinde her zaman yer alacaklarını da sözlerine ekledi.

Uludağ Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Müfit Parlak da, 91 yıl önce yapılan Mudanya Mütarekesi’yle, işgalden temizlenmenin ilk adımlarının atıldığını, bu nedenle Türkiye açısından büyük önemi olduğunu ifade ederek, “Bu sempozyumun, bildirileriyle kentin uzgörüsüne büyük değerler katacağına inanıyorum” dedi.

Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan da konuşmasında, tarih kavramı üzerinde durdu. Tarihin, istismar ve manipüle edilmesi durumunda beklenen fayda yerine toplumda gereksiz tartışmalara, hatta bölünmelere bile yol açabileceğine dikkat çeken Beyhan, yakın tarihimizin buna ilişkin örneklerle dolu olduğunu kaydetti ve şunları söyledi:

“Örneğin 2. Abdülhamit dönemi, 30 yıl öncesine kadar tarihimizin en sıkıntılı dönemidir. Akademi dünyası için bu dönem tabuydu. Yazılı bir talimat yoktu belki ama bu döneme ilişkin akademik çalışma yapmazlardı. Bunun tortuları hâlâ devam etmektedir. Bir başkası da, 2. Abdülhamit dönemi kadar olmasa da Vahdettin dönemidir. Haksız haksız bir şekilde hedef tahtasına konulmuştur. Yanlışlıkların ayıklanması gerekir. Akademik dünyanın en büyük hedeflerinden biri de bu olmalıdır. İlmi metotlar içinde bu dönemi araştırmalıdırlar. Sempozyumların en büyük hedefleri, manipülasyonları bir kenara bırakarak, araştırmak ve yeni şeyler söylemektir. Bu sempozyumun bu anlamda bir ‘bilgi şöleni’ olarak yapılmasını ve yeni şeylere vesile olmasını diliyorum.”

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs de konuşmasında, Bursa’nın, hakkında 8-10 yıl sürecek sempozyumlar yapılabilecek zenginlikte bir kent olduğunu vurguladı. Örs, “Sempozyumun Bursa’nın gelişmesine ve Uludağ Üniversitesi’nin ilmi faaliyetlerine katkıda bulunmasını temenni ediyorum” dedi.

BİLDİRİ KONULARI

İki gün sürecek sempozyumda, yaklaşık 40 bilim insanı, Cumhuriyet döneminde göçlerin, ekonomik ve kültürel gelişmelerin bölgeye etkisi, modernleşme sürecinin ve inkılapların Bursa’ya yansımaları, Bursa’nın sorunlarının tespit edilmesi, sorunların çözümü için yeni stratejilerin geliştirilmesi ve vizyon oluşturulmasına ilişkin bildiriler sunacak.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.