Havadis16.com - 13 Aralık 2018, Perşembe

Tarımsal kalkınmada bu komisyonun önemi büyük!

13 Şubat 2018
210 kez okundu
Tarımsal kalkınmada bu komisyonun önemi büyük! için yorumlar kapalı

Demokratik gelişme süreci kapsamında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla parlamento ayağı kapsamında 2009 yılında TBMM’de Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kuruldu. Bu yasama döneminde başkanlığını Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu’nun yaptığı 23 kişilik komisyonda Bursa’dan AK Parti’li 2 kadın milletvekili Emine Yavuz Gözgeç ile Bennur Karaburun bulunuyor.

Bu komisyonun çalışma alanları içinde yeni kurulan bir de alt komisyonu var. Kırsal Alanda Kadının Güçlendirilmesi ve Kırsalda Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi Komisyonu’nun başkanlığını ise Avukat Emine Yavuz Gözgeç yapıyor.

Emine Yavuz Gözgeç önceki gün aradı. Komisyonun KEFEK Başkanı ve üyeleri ile birlikte saha çalışmaları kapsamında Bursa’ya geleceğini ve beni de aralarında görmek istediklerini söyledi.

Davet üzerine dün sabah Crown Plaza Otel’deki Kurum, STK ve Üniversite temsilcilerinin katılımcı olarak yer aldığı ve bilgilendirme, değerlendirme çalışmalarının yapıldığı toplantıda idim.

******                        ******                         ******

“Kimler vardı?” noktasında, kırsal alanda kadın girişimciliği adına söz sahibi olan etkili kurum temsilcileri ile STK temsilcilerinin en doğru tercih olarak davet edildiğini belirtmeliyim.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ömer Ceylan’ın organizasyonundaki toplantıya başta KEFEK Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, alt komisyon üyeleri milletvekilleri Emine Yavuz Gözgeç, Hatice Dudu Özkal ve Hüsniye Erdoğan olmak üzere, SGK İl Müdürü Mustafa Yılmaz, İşKur İl Müdürü Feyzullah Eren, KOSGEB İl Müdürü Erkan Güngör, Gümrük ve Ticaret İl Müdürü Zübeyir Tokgöz,  Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmet Daire Başkanı Yetişkan Keskin, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Yard. Doç. Dr. Bülent Gürbüz ile Yard. Doç. Dr. İlknur Alibaş, BEBKA’dan Jülide Alan, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Aydın, BTSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurcan Özdemir, Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Sezai Çelik ile STK’larda kadın denince en etkili kuruluşlardan KADEM Başkanı Hatice Şahin, kırsal alanda kadın girişimcinin desteklenmesi adına çalışmalar yapan Bursa Üreten Kadınları Federasyon Başkanı Sermin Çakalıoğlu, Oylat Boğazı Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Nurcan Yılmaz, Orhaneli Kooperatif Başkanı Muazzez Tosun, gibi isimler tam katılım sağladılar.

******                               ******                      ******

Açılış konuşmasını ev sahibi olarak Alt Komisyon Başkanı Emine Yavuz Gözgeç yaptı. Komisyonun kuruluş amacının; temelde kadın çiftçi ve üreticilerin çalışma hayatlarında karşılaştıkları sosyal ve ekonomik sorunları tespit edip, çözüm önerileri getirmek, konunun birleşenleri arasında da koordinasyonu sağlamak olduğunu belirten Gözgeç’in paylaştığı rakamlar da bir hayli dikkat çekici:

“Türkiye genelinde kadın kooperatifleri sayısı 2016 yılı itibarıyla 129’u buldu. Bugüne kadar 81 ilde  8 bin 561 çiftçi kadın tarımsal üretim, ev ekonomisi ve kooperatifçilik gibi alanlarda eğitim verildi.

Bakanlığı’nın Genç Çiftçi Projelerinin desteklenmesi kapsamında 2016 yılında hibe almaya hak kazanan 14 bin 978 çiftçinin 11 bin 203’ünü kadın çiftçi oluştururken, 2017 yılında bu rakam 16 bin 45’in içinde 10 bin idi. Yine Tarım Bakanlığımızın teşvik ve girişimleri sonucu birçok yöresel projeler kadınlarımız için iş ve istihdam imkânı yaratırken, markalaşmanın da önünü açtı. Örneğin Batman’da Çıtır Çilek Projesi, Gaziantep’te Maringo Makarna üretimi projesi ve sizin de bildiğiniz gibi bizim Uludağ’da köylü kadınlarımızın menekşe üretimi ile Çin’e yaptıkları ihracat”.

Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu da Türk kadınının kanuni düzenlemelerde Amerikalı kadının çok çok önünde olduğunu söyledi. Mardin, Malatya, Kayseri, Batman gibi Anadolu’nun her bir bölgesinde saha çalışmalarında bulunduklarını, bugünkü duraklarının da Bursa olduğunu ve çalışmaları raporlandırıp TBMM’ye sunacaklarını söyledi.

Tarımsal alanda kadın girişimciliğinin önünün açılmasını hedefleyerek aynı zamanda tarımsal kalkınmanın da hızlandırılmasını amaçlayan bu çalışmaların rapor halinde resmiyete dökülmesi çok önemli. Örneğin dünkü toplantıda KOSGEB tarafından önce eğitime tabi tutulan ardından iş yeri açması için verilen hibe kredileri kullanan kadın girişimcilerimizin yarıya yakınının, 3 yıl sonra iş yerini eşinin isteği veya üretimini ticari alana kaydıramamasından dolayı kapatmak zorunda kaldığını öğrendik ve üzüldük. KEFEK Başkanı da bununla ilgili ayrıntılı bilgi isteyip, “Sorunun çözümü için hep beraber çalışalım. Bu kadınlarımızı ne kadar üretime dâhil edip desteklersek, o kadar kazanırız” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.