Havadis16.com - 20 Ekim 2018, Cumartesi

Tartışılan kitap için Gül’den ilk açıklama

17 Haziran 2015
Tartışılan kitap için Gül’den ilk açıklama için yorumlar kapalı
Tartışılan kitap için Gül’den ilk açıklama

Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘Abdullah Gül ile 12 yıl’ kitabına ilişkin olarak, ‘Bu kitabın hazırlığında herhangi bir yönlendirmem veya müdahalem söz konusu olmadığı gibi kitabın yazılmasına sıcak bakmadığımı Ahmet Sever’e de aktarmıştım’ dedi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Abdullah Gül ile 12 yıl” kitabı ile ilgili tartışmalar üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamasında öncesi Cumhurbaşkanlarının Basın Müşavirlerinin de görevleri sonrası kendi tecrübeleriyle ilgili kitaplar yazdığını hatırlatarak, “Uzun yıllar danışmanlığımı yapan Ahmet Sever de aynı şekilde kendisinin gözlemlerine, tanıklıklarına ve çevresinden edindiği izlenimlere dayanan bir kitap yazmıştır. Bu kitabın bazı çevreler tarafından farklı mecralara çekilmeye çalışıldığını üzülerek görmekteyim. Söz konusu kitabın benim tarafımdan yazdırıldığı, dikte ettirildiği, onaylandığı veya aynen görüşlerimi yansıttığı gibi yanlış bir algının kamuoyunda oluşturulması yönünde çaba harcayanlar bulunmaktadır. Bu kitabın hazırlığında herhangi bir yönlendirmem veya müdahalem söz konusu olmadığı gibi kitabın yazılmasına sıcak bakmadığımı Ahmet Sever’e de aktarmıştım” ifadelerini kullandı.

Abdullah Gül, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Kamuoyunun çok iyi bildiği gibi benim inançlarımda ve dünya görüşümde sansüre, baskıya yer yoktur. Kişilerin düşünce ve ifade özgürlüğüne saygı en büyük hassasiyetlerimden birisidir. Bunun bir gereği olarak danışmanım dahi olsa kitap yazması ya da yazmaması şeklinde bir telkinim olmaz. Bu sebeple, hiç kimse bu kitaba farklı anlamlar yüklememeli, buradan farklı siyasi sonuçlar çıkarmamalıdır.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.