Havadis16.com - 18 Eylül 2018, Salı

‘TECRÜBELERİ HAZİNE DEĞERİNDE’

26 Mart 2016
‘TECRÜBELERİ HAZİNE DEĞERİNDE’ için yorumlar kapalı
‘TECRÜBELERİ HAZİNE DEĞERİNDE’

Yaşlılar Haftası’nda ilçedeki yaşlı vatandaşlarla bir araya gelen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Büyüklerine saygısı olmayan toplumlar, yok olmaya mahkumdur” dedi.

Toplumun tüm kesimlerine dokunan sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde önemli günleri anlamlı etkinliklerle taçlandıran Yıldırım Belediyesi, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası’nda ilçedeki yaşlı vatandaşları özel bir gecede ağırladı. Barış Manço Kültür Merkezi’nde Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’nin ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı Hüdayi Yazıcı, Yıldırım Muhtarlar Derneği Başkanı İsmail Eroğlu, gaziler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, muhtarlar, belediye bürokratları ve çok sayıda Yıldırımlı katıldı.

‘HAYIR DUALARINIZA İHTİYACIMIZ VAR’

Gecede konuşan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “İnsanları mutlu, caddeleri – sokakları güvenli ve planlı şehir ‘Yeni Yıldırım’ı inşa etmek için tüm hemşerilerimizin desteğine ihtiyacımız olduğu gibi, büyüklerimizin de hayır dualarına ve manevi desteklerine ihtiyacımız var” dedi. Türk toplumunu geçmişten bugüne ayakta tutan en önemli unsurun güçlü aile bağları olduğuna da işaret eden Başkan Edebali, “Güçlü ailelerin direği ise büyüklerimiz, atalarımız ve onlara karşı beslediğimiz, saygı ve hürmettir. Hayatın her döneminin ayrı bir güzelliği, vazifesi var. Sizler çok güzel görevler yaparak hayırlı evlatlar yetiştirdiniz. En önemlisi de kültürümüzü, geleneğimizi ve inancımızı yaşatarak bugünlere getirdiniz” diye konuştu.

‘AVRUPA İHMALİN SANCISINI ÇEKİYOR’

Kültürü yaşatmanın geleneklere ve yaşlılara saygıdan geçtiğinin de altını çizen Başkan Edebali, “Yaşlılara saygısı olmayan, kuşaklar arası hafızasını kaybeden toplumlar yok olmaya mahkumdur. Avrupa ülkeleri şu an, geleneklerini kültürlerini ve geçmişle bu gün arasında köprü olan yaşsılarını ihmalinin sancısını yaşıyor. Kur’an-ı Kerim’de ‘Anne ve babalarınıza öf bile demeyiniz’ buyrulmuştur. Biz de inancımıza göre yaşayarak yaşlılarımıza saygıyı eksik etmemeliyiz. Yaşlısına saygı duyan, ilerde kendi yaşlılığında saygı görür” ifadelerini kullandı.

‘TECRÜBELERİ HAZİNE DEĞERİNDE’

Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın ise anlamlı bir etkinlikte ilçede yaşayan yaşlı vatandaşlarla bir arada olmaktan memnun olduğunu söyleyerek, “Bizim kültürümüzde büyüklere saygı, küçüklere sevgi önemli bir yer tutmaktadır. Vefalı olmak, hoşgörülü olmak bizler için önemli bir anlam ifade ediyor. Yaşlılarımızın her biri bizler için bir tecrübe kaynağı ve aynı zamanda değerli bir hazinedir” dedi. Yıldırım Muhtarlar Derneği İsmail Eroğlu da geceyi düzenleyen Başkan İsmail Hakkı Edebali’ye teşekkür ederek, anlamlı programda bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. Programında sonunda Yıldırım Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, 21-26 Mart Orman Haftası sebebiyle geceye katılan yaşlılara çam fidanı hediye etti.

‘KUŞAKLARARASI BİRLİKTELİK VE AKTİF YAŞLANMA’

Öte yandan Yıldırım Belediyesi tarafından Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Kuşaklararası Birliktelik ve Aktif Yaşlanma’ paneline Prof. Dr. Bilgen Taneli konuşmacı olarak katıldı. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2050 yılında 100 milyona ulaşacak Türkiye nüfusunun yüzde 30’unun yaşının 60 ve üzerindeki kişilerden oluşacağı bilgisini veren Tanelii “Bu durumun meydana getireceği sorunları asgariye indirmek adına aile kapsamındaki kuşaklararası iyi ilişkilerin devamı, hem yaşlılar hem de gençler açısından büyük önem taşıyor” dedi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.