Havadis16.com - 15 Aralık 2018, Cumartesi

TEKBİR-SEN ÇALIŞMALARINA HIZ VERDİ

13 Ocak 2016
TEKBİR-SEN ÇALIŞMALARINA HIZ VERDİ için yorumlar kapalı
TEKBİR-SEN ÇALIŞMALARINA HIZ VERDİ

Diyanet ve vakıf görevlilerinin tek çatı altında toplamayı hedefleyen Tekbir -Sen çalışmalarına start verdi. HAVADİS 16 Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Cennet Cankılıç’ı ziyaret eden Teşkilatlanmadan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zübeyir Demirkaya,  ve Genel Merkez Denetleme Kurulu üyesi Kemalettin Turgut ve Bursa İl Temsilcisi Şevket Kırımlı Tekbir-Sen’in çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı mensuplarının yanı sıra vakıf çalışanlarının da sorunlarını yakından takip ettiklerini ve sorunlarının çözümü konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarının altını çizen Tekbir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Zübeyir Demirkaya, gündeme ilişkin bir çok konuda da değerlendirme yaptı.

Kamuda çalışanların Cuma Namazı’na gidebilmesi için mesai saatlerindeki düzenlemesine ilişkin Başbakanlık Genelgesi’nin iptali için Danıştay’a yapılan başvuruyu Tekbir-Sen yönetimi olarak kınadıklarını açıklayan Genel Başkan Yardımcısı Zübeyir Demirkaya,  “Yüzde doksan dokuzu Müslüman olan ülkemizde, insanların dini vecibelerini hür bir şekilde yerine getirmeleri anayasal bir güvence altına alınmıştır. Buna rağmen yıllardır mesai saatlerinin Cuma namazı vaktine denk gelmesi nedeniyle, Müslümanların bayramı olan Cuma günü maalesef ki kamuda çalışanlarımız Cuma namazlarını eda edememenin ıstırabını yaşamıştır.

Hükümetimiz ile sendikalar arasında 2015 yılında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde mutabakata varılan, Cuma namazı nedeniyle kamuda çalışanlar için mesai düzenlemesi 2016 yılında başbakanlık genelgesiyle yürürlüğe girmiştir. Bu genelge halkımız ve kamuda çalışanlar tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanmışken, maalesef ki Cuma namazını kamuda çalışanların eda etmeleri bazı kişileri rahatsız etmiştir.  Türk- İslam kültüründe yer almayan 1 Ocak Noel yortusu ülkemizde resmi tatil ilan edilirken sesi çıkmayanların, kamuda çalışanların Cuma namazlarını eda edebilmeleri için başbakanlık tarafından yayımlanan genelgeye itiraz ederek, bu genelgenin yürütmesinin durdurulması amacıyla Danıştay’a dava açan zihniyetin hangi amaç ve gaye içinde dava açtığı bellidir. Bu genelgenin yürütmesinin durdurulması amacıyla Danıştay’a dava açan zihniyeti şiddetle kınıyoruz “dedi.

Demirkaya’nın üzerinde durduğu bir başka konu ise Diyanet İşleri Bakanlığı’na yönelik karalama kampanyaları oldu.  Eleştirilerin Diyanet İşleri Başkanlığını siyasi polemiğin içine çekmek ve halk nezdinde güvenini sarsmaya yönelik olduğunu savunan Tekbir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Demirkaya, değerlendirmesini şöyle sürdürdü;

“Mensubu bulunduğumuz başkanlığımızın Yapmış olduğu açıklamalara rağmen, bu açıklamanın dikkate alınmayarak bazı basın yayın organları tarafından sürekli gündemde tutulması diyanet camiası olarak bizleri derinden üzmüştür. İtibar edilmesi gereken açıklama başkanlığımızın açıklaması olup, başka açıklamaların dikkate alınmaması gerekir. Başkanlığımıza yapılan bu tür saldırı ve hakaretleri nefretle kınıyor. Başkanlığımızın yanında yer aldığımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

Tekbir-Sen’in hedefleri arasında sendikaya üye toplamak değil, üyesi olan mensupların özlük hakları başta olmak üzere bir çok sorunlarının çözmek olduğunu vurgulayan Demirkaya, “ İmam ve diğer görevli arkadaşlarımızın maddi sorunlarının yanı sıra kırsalda görev almaları nedeniyle çocuklarına yönelik eğitim sıkıntısı yaşamakta. Bu konunun bir an önce gündeme getirilip, çözümü gerekmekte. Cami dernek yöneticilerinin imam arkadaşlarımıza yönelik tutum ve amiri konumundaki davranışlarını da sıkıntılara neden oluyor. Bu konu üzerinde de önemle duruyoruz. Amacımız sendikaya üye toplamak değil üyelerimizin sorunlarını takip edip çözüm bulmak” dedi.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.