Havadis16.com - 16 Kasım 2018, Cuma

Teknolojik hamlemizi bu çocuklar gerçekleştirecek!..

19 Nisan 2018
223 kez okundu
Teknolojik hamlemizi bu çocuklar gerçekleştirecek!.. için yorumlar kapalı

Bilim, kurgu filmlerinden “Ben Robot” filmini izlemiştim. 2035 yılında robotlar insanlar gibi yaşamın bir parçası halindeler. Öyle ki dünyanın yönetimi robotların elinde. İnsanlar onların hakimiyetinde işçi konumundalar. Duygudan, vicdandan arınmış, tamamen bilgisayara bağlı robotik bir dünya…

Hayatı kolaylaştırmak için ürettiğin robotlar, gün geliyor senin hayatına hükmediyor. Yalın film olmakla beraber gerçekten ürkütücü idi.

Ama bir taraftan da yaşamın gerçeği var

Çağımız bilgi çağı. Bilgiyi ve teknolojiyi elinde bulunduran ülkeler artık süper ülkeler. Ve bizim de artık tam bağımsız ülke olmak, küresel güç olmak için teknolojik gelişme hamlemizi gerçekleştirmemiz gerekiyor.

Kendi silahımızı, kendi otomobilimizi, kendi uçağımızı, kendi uydumuzu üretmeliyiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da üzerinde sık sık durduğu bu. Yerli üretim, yerli ve milli sanayi.

Önceki gün Kültür Okulları’nda çizgi üzerinde kendi yaptıkları robotları yarıştıran  ocukları izlerken,“Bunlar geleceğin bilim adamları. Bilgisayar mühendisi olacaklar, yazılım mühendisi olacaklar. Konuşan, bizlere hizmet eden Türk robot adamını yapacaklar, teknolojik devrimimiz bu çocukların elinde şekillenecek” dedim.

Hakikaten öyle…

Ufukları öyle açık ki Kerem Uçar daha 10 yaşında. Gazeteci arkadaş soruyor.

Hayalin yarınlarda suyun üzerinde giden araba yapmak olabilir mi?” diye…

Verdiği cevabı bakın:

“Evet, olabilir ama ben Mars zemininde giden araç yapmayı planlıyorum”.

Çizgi izleyen robot bu hedefin ilk adımları…

******                   ******                    *******

Kültür Okulları 5 yıl önce denize bir taş atmış ve dalga dalga yayılıyor. 5 yıl önce okul yönetimi, Barış Gökhan Güleryüz’ün öncülüğünde bir grup öğrenciyi Yıldız Teknik ile Marmara Üniversitesi başta olmak üzere robot yarışmalarına göndermiş. İlk etapta sadece izlemişler, sonra firmalarla, öğrencilerle görüşerek araştırmaya başlamışlar. Ardından kafa yormuşlar, daha sonra da yarışmacı olarak katılmaya başlamışlar ve son yıllarda ise Türkiye 3.lüğü, 2.’liği ve 1.liği’nden aşağıya hiç inmemişler.

Şimdi ise 5 yıl önce seyirci olarak katıldıkları yarışmayı düzenleyen ev sahibi konumundalar. Nereden nereye!..

Okulun sahiplerinden Zafer Bulut Hocamız ile Yıldırım Sırakaya Hocamız ev sahipliğini üstlendikleri organizasyonu anlatırken, yanlarındaki yarışmalarda derece alan çocuklardan daha bir heyecanlı idiler.

Dediler ki:

“Matbaayı kaçırdık, sanayi devrimini kaçırdık, Sanayi 3.0’ı kaçırdık, şimdi önümüzde 4. Sanayi Devrimi var. Onu kaçırmamamız lazım. Bizler teknolojiyi tüketen değil, üreten nesiller yetiştirmeliyiz.  O yüzden eğitimciler olarak sorumluluğumuz büyük. Kültür öğrencilerini, bilişimle iç içe bir eğitim ortamı sunarak ileri görüşlü bireyler olarak hazırlamaya çalışıyoruz”.

Bu kapsamda Kültür Okulları 28-29 Nisan tarihlerinde Özlüce Kampüsü’nde “Robolution Robot 18  Festivali” düzenliyor. Bu festivale üniversiteler de dâhil olmak üzere ulusal çapta 200 başvuru yapıldı. Festivale, evlerinde çizgi izleyen küçük robotları olan gönüllüler de yaşa bakmaksızın katılabiliyor. Amaç bu festivali daha geniş kitlelere yayarak, teknolojik altyapıya bir nebze de olsa katkıda bulunmak!..

Neticede, bu çocuklar özel çocuklar. Özel beyinler. Bunlardan sadece Kültür Okulları’nda yok. Türkiye’nin dört bir tarafında bu şekilde aklını ve zekasını teknolojiye adayan idealist, geleceğin bilim adamlarından on binlerce var. Kimisinin önü açık, kimisinin kapalı. Kimisi burada olduğu gibi imkânlara sahip, kimisinin de robotun telini lehimleyecek aleti bile bulacak imkânı yok!..

Yeter ki bu çocuklara böyle altyapı imkânları sunulsun. Yapamayacakları yok!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.