Havadis16.com - 11 Aralık 2018, Salı

Temayül için kulisler hareketlendi

10 Ağustos 2017
984 kez okundu
Temayül için kulisler hareketlendi için yorumlar kapalı

AK Parti, Bursa’da yeni il başkanını belirleme çalışmalarında hafta sonu temayül yoklaması yapacak. Bir ay önce Bursa il koordinatörlüğüne atanan Muhammet Balta ile Bölge Koordinatörü Murat Yıldırım’ın başkanlığındaki çalışma 2 koldan yürütülecek.

İlki hafta sonuna kadar STK temsilcileri ve kanaat önderleri ile yapılacak görüşme. Ki, dün aldığım bilgiler görüşmelerin başladığı yönünde idi.

Bu görüşmelerde STK temsilcileri ile kanaat önderlerine önce “Nasıl bir il başkanı görmek istiyorsunuz?” sorusu yöneltiliyor. İkili veya gruplar halinde gerçekleşen bu görüşmelerde değerlendirmeler tek tek not alınırken, “Bu makamda görmek istediğiniz bir isim var mı? Bursa’da AK Parti’yi en iyi kim temsil eder?” soruları da yöneltiliyor.

 Diğeri de;

Cumartesi günü AK Parti İl Başkanlığı’nda gerçekleşecek olan temayül yoklaması.

                                 *****                                       *****                               *****

İşte STK ve kanaat önderlerinin değerlendirmelerinin alınmasından sonra parti açısından en önemli ve kritik çalışma bu.

Gelen bilgilere göre;

Cumartesi sabah saat 10.30 sıralarında başlayacak temayül yoklaması 17 ilçenin yönetim kurulunu, kadın ve gençlik kollarını, belediye meclis üyelerini kapsıyor. Teşkilat mensuplarından  “AK Parti İl Başkanı olarak kimi görmek istiyorsunuz?” sorusunda önlerindeki kâğıtlara 3 isim yazmaları istenecek.

Bu bağlamda dün de kulislerde 4 isim önceliğini koruyordu. Hatta bu isimler için kulis çalışmalarının başladığını da rahatlıkla söyleyebilirim.

Biri İl eski Başkanı Sedat Yalçın, diğeri geçmiş dönem Milletvekili Önder Matlı, bir diğeri eski Bakanlardan Faruk Çelik’e yakınlığı ile bilinen il yöneticisi Necati Polat ve bir diğeri de Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rize gezisine giden Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni.

Gerçi Hasan Çepni ile görüştüğümde olağan dışı bir durum olmadığını, Bursa’da hakkında çıkan “il başkanı görüşmesi için Rize’de bulunuyor” sözlerinin gerçeği yansıtmadığını, kendi dışında geliştiğini, bu gezinin bir memleket gezisi olduğunu söyleyerek bir nevi topa girmek istemedi.

Ancak kendi isteğinin dışında adını yazanlar olursa da bu anlamda sürpriz karşılamamak gerekiyor.

Kulislerde uzun süredir geçmiş dönem vekillerden İsmet Su’nun da adı geçiyor. Dün bununla beraber yine eski vekillerden Hayrettin Çakmak, Zafer Hıdıroğlu ile Mustafa Öztürk’ün de isimleri telaffuz edildi.

                                       *****                                *****                                         *****

Yine gelen bilgilere göre, Genel Merkez’in il başkanı arayışlarında birtakım olmazsa olmaz kriterleri var.

Dünkü yazımda da belirttim.
Bunlardan biri üniversite mezunu olup, iyi bir mesleki kariyere sahip olması.

Diğeri güdümlü bir il başkanı profili kapsamında bulunmaması. Yani arkasında şu veya bu gibi hatırlı, makam, mevki sahibinin desteği görüntüsü vermemiş olması.

Bir diğeri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sık sık söylediği gibi davasına sahip çıkan, yeri geldiğinde risk almaktan ve kendini ortaya koymaktan asla kaçmayan yapıya sahip olması.

Ve bir diğeri de sahada iletişimi ile kamuoyunda temsil kabiliyetinin yüksek olması.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.