Havadis16.com - 17 Aralık 2018, Pazartesi

‘TEMİZ DÜNYA KONFERANSI’ BURSA’DA BAŞLADI

29 Ocak 2016
‘TEMİZ DÜNYA KONFERANSI’ BURSA’DA BAŞLADI için yorumlar kapalı
‘TEMİZ DÜNYA KONFERANSI’ BURSA’DA BAŞLADI

Dünyanın en büyük çevre organizasyonu olarak bilinen Clean World Conference (Temiz Dünya Konferansı),  Lestonya, Kosova ve Letonya’nın ardından dördüncü toplantısını Bursa’da gerçekleştirdi. Sivil Yaşam Derneği’nin (SİYAMDER) organizasyonuyla 77 ülkeden temsilcinin katıldığı konferansta, ‘Let’s Do It’ sloganıyla her yıl mayıs ayında gerçekleştirilen katı atık toplama etkinliğinin bu yılki stratejisi masaya yatırılacak.

‘2018 Küresel Temizlik Stratejisi’ temasıyla yapılan 3 günlük konferansın açılış oturumu, Holiday İnn Oteli’nde gerçekleştirildi. İlk oturuma; Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Nalan Fidan, Kosova Çevre Bakan Yardımcısı Mendim Rugova, Estonya Konsolosu Leemet Paulson, Estonya Kültür Ataşesi Lilian Kasevali ve JCI Junior Chamber International World 2015 Küresel Başkanı İsmail Haznedar da katıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Nalan Fidan, oturumun açılışında söz alarak Bursa hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Organizasyonun içeriğine ilişkin açıklamada bulunan Sivil Yaşam Derneği Başkanı Enes Efendioğlu, Let’s Do IT etkinliğiyle katı atıkların toplanması konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi. Her yıl mayıs ayında uluslararası organizasyon olarak bir lokasyon belirlediklerini ve 112 ülkeden katılımcıların iştirak ettiği organizasyonla belirlenen bir bölgeyi katı atıklardan arındırdıklarını kaydeden Efendioğlu, ”Uluslararası organizasyonun Türkiye ayağı biziz. Türkiye’nin şehirlerinde de aynı hedefi gözetiyoruz. Geçen yıl bu etkinliği Mudanya’da yaptık. Dünyanın dört bir yanından Let’s Do It grupları, Mudanya’ya gelerek temizlik yaptılar. Bu yıl da burada yapılan konferansla mayıs ayında gerçekleştirilecek etkinliğin stratejisini masaya yatırıyoruz. Network temsilcilerinin katılımıyla temizlik aktivitesinin daha etkin nasıl yapılabileceği, nelere dikkat etmemiz gerekiyor bunları tartışıyoruz. Hangi kuruluşlarla partner olarak çalışabiliriz bunu belirlemek istiyoruz” dedi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.