Havadis16.com - 17 Aralık 2018, Pazartesi

TEPEBAŞI ÖRNEK OLACAK

6 Ocak 2016
TEPEBAŞI ÖRNEK OLACAK için yorumlar kapalı
TEPEBAŞI ÖRNEK OLACAK

Sağlıklı, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir kent olma hedefi doğrultusunda, ürettiği ve destek olduğu projeler ile Eskişehir’de geleceğin yaşanabilir kentini kurmak için çalışan Tepebaşı Belediyesi’nde REMOURBAN Projesi 2015 yılı değerlendirme toplantısı gerçekleşti. Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ve başkan yardımcılarına, proje ekibi tarafından 2015 yılında gerçekleşen aşamalar anlatılırken, 2016 yılı hedefleri de toplantıda değerlendirildi.

REMOURBAN (REgeneration MOdel for accelerating smart URBAN transformation) “Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması için Yenileme Modeli” projesi Avrupa Birliği’nin 7. Çerçeve Programı’nın bir devamı olarak 2014 – 2020 yılları arasında yürürlükte olacak yeni dönem “Araştırma ve İnovasyon Çerçeve Programı” olan “Horizon 2020” dünyanın en büyük sivil araştırma programı olma özelliğine sahip. Tepebaşı Belediyesi’nin bu program dahilinde 7 Mayıs 2014 tarihinde İngiltere – Nothingam Kent Konseyi ve İspanya – Valladolid Belediyesi ile ortak başvurusu 20 başvuru arasından kabul edilerek hibe almaya hak kazandı.

Enerji bağımsızlığının sağlanması, ekolojik dengenin korunması ve çevre konusunda bilinç düzeyinin arttırılması için geleceğe ışık tutacak çalışmalar yürüten Tepebaşı Belediyesi, Aşağı Söğütönü bölgesinde 30 dönüm alanı kapsayan, içinde 57 villanın yer aldığı ‘Yaşam Köyü’ne ilişkin “Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması İçin Yenileme Modeli “ isimli projeye yönelik çalışmaları ile enerji verimli binalar ve yenilenebilir enerji, temiz ulaşım sistemleri, bilgi ve iletişim teknolojilerinin yardımı ile çağdaş, yenilikçi ve akıllı bir kent oluşturacak.

Proje çerçevesinde gerçekleşecek 11 toplantının 3’ü Tepebaşı Belediyesi’nin ev sahipliği ile olacak. 2016 yılının ilk çeyreğinde Eskişehir Tepebaşı uluslararası ortaklar toplantısına ev sahipliği yaparak 2016’da da Akıllı Şehir Uygulaması ve yenilenebilir enerji alanında üstlendiği Türkiye önderliğini yeni başarılar ile taçlandıracak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.