Havadis16.com - 25 Mayıs 2018, Cuma

Terör mağdurları üniversitede

5 Ağustos 2016
Terör mağdurları üniversitede için yorumlar kapalı
Terör mağdurları üniversitede

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Doğu ve Güneydoğu’da terörden mağdur olmuş çocuklara psikososyal anlamda destek olmak amacıyla farklı bir çalışmaya imza attı. Hakkari, Mardin ve Diyarbakır’da terörden etkilenen 13 ile 16 yaş arasındaki 175 çocuğu Bursa’da ağırlayan TDV, çocukları kentin tarihi ve kültürel zenginlikleri buluşturuyor.
Toplam bir ay sürecek Bursa kampı süresince Bursa’nın hemen hemen her noktasını ziyaret edecek olan çocuklar, Uludağ Üniversitesi’ni de gezmeyi ihmal etmedi. Üniversitenin kampüsünü ve fakülteleri gezen çocuklar, öğlen yemeğinde de UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, Genel Sekreter Prof. Dr. İsmail Sağlam ve üniversite yöneticileriyle bir araya geldi.
ÇOCUKLAR BURSA’YA HAYRAN KALDI
Terörden mağdur olmuş çocuklara bir nebze olsun yaşadıkları kötü anları unutturmak için Bursa’da bir ay sürecek bir kamp programı düzenlediklerini söyleyen TDV Yurt Müdürü Fuat Kulabaş, “Çocuklarımızın aralarında kentinden ilk kez dışarı çıkanlar var. Bursa’yı çok sevdiler. Henüz 3 gündür buradalar ve gördükleri yerleri hayranlıkla izliyorlar. Burada olmaktan çok mutlular. Çocuklarımızı Bursaspor tesislerine götürdük, Timsah Arena’yı gezdirdik. Bunun yanı sıra tarihi birkaç gezimiz oldu. Daha 25 gün çocuklarımıza Bursa’nın her noktasını göstermeyi planlıyoruz. Yarın Çanakkale’ye de günü birlik bir gezimiz olacak. Sportif ve sanatsal etkinliklerimiz de oluyor. Sabah erken saatlerde çocuklarımıza Geleneksel Türk İslam tarihi sanatları hakkında uygulamalı eğitimler yaptırıyoruz. Örneğin ebru çalışması yapan çocuklarımız ebru sanatının tutkunu oldular. İsteyerek ve severek yapıyorlar. Kısacası çocuklar Bursa’da olmaktan ve Bursa’yı gezmekten oldukça mutlular” diye konuştu.
VATANINIZI SEVİN
UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce ise konuşmasında, ülkenin geleceğinin bu çocuklar olacağını söyledi. Terörden mağdur olmuş çocukları üniversitede ağırlamaktan dolayı onur duyduklarını vurgulayan Rektör Yardımcısı Yüce; “Bu ülkenin ve milletin geleceği sizlersiniz. Önce düşünün, araştırın, çalışın ve vatanınızı, milletinizi sevin. Bir insan için en değerli olan şey vatandır. Sizin kendinizi değerli hissedebilmeniz için önce bağlı olduğunuz bir vatanınızın olması gerekmektedir. Bugün dünya üzerinde vatanı olmayan insanların ne hallerde olduğunu görüyoruz. Biz Ağrı’dan, Urfa’ya, Çanakkale’den Tekirdağ’a bu vatan için canını veren kahramanların çocuklarıyız. Bizi bir arada tutan vatanımız ve bayrağımızdır. Önce onlar için çalışmalıyız. Eğer onlar yoksa hiçbir hayalimizi gerçekleştiremeyiz. Sonra çok okuyun çocuklar. Aklınıza gelen her konu hakkında okuyun ve bilgi edinin. Özgür ve hür iradeniz ile okuyun ve düşünün. İşte o zaman gerçeklere daha kolay ulaşabilirsiniz” şeklinde konuştu.
SAĞLAM; “POTANSİYELİNİZİN FARKINA VARIN VE HEDEFLER KOYUN”
UÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. İsmail Sağlam da yaratılan her canlının üstün özellik ve kabiliyetler ile donatılmış olduğuna vurgu yaptı. Misafir çocuklara da bu özelliklerinin farkında olmaları tavsiyesinde bulunan Genel Sekreter Sağlam; “Önemli olan bu potansiyelinizin farkına varabilmeniz ve kendinizi değerli hissetmenizdir. Kendine, ailesine, ülkesine ve milletine faydalı olmak isteyen kişi bilgi ile donanmak zorundadır. Bilgi ile donanırsak istediğimiz her hedefe ulaşabiliriz. Zamanınızı iyi değerlendirin, kendinize hedefler koyun ve bu doğrultuda çok çalışın” dedi.
Rehber öğretmenleri ile birlikte Uludağ Üniversitesi’nin bir çok farklı noktasını ziyaret eden çocuklar bol bol hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.