Havadis16.com - 17 Temmuz 2018, Salı

Tren çalışmaya başlayınca sabotaj yapamayacaklar

28 Mayıs 2014
Tren çalışmaya başlayınca sabotaj yapamayacaklar için yorumlar kapalı
Tren çalışmaya başlayınca sabotaj yapamayacaklar
Bakan Elvan, Ankara-İstanbul YHT hattındaki sabotajlara ilişkin, “Sinyal testleri tamamlandıktan sonra, tren çalışmaya başlar başlamaz bunları yapamıyorlar” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, bu ay sonunda açılması planlanan Ankara-İstanbul YHT hattında test sürüşleri ve sertifikasyon süreçleri sırasında meydana gelen sabotajlara ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Ankara-İstanbul YHT’nin açılışına ilişkin yeni bir tarih olup olmadığı sorusu üzerine Elvan, “Arkadaşlar çalışıyorlar, tamirat işleriyle uğraşıyorlar. Daha sonra testleri tamamlayacağız” dedi.

Elvan, sabotajların önüne geçilmesi için ne tür önlemler alınacağına ilişkin soruya karşılık, valiliklerin, jandarmanın güvenlik önlemlerini artırdığını bildirdi.

Valilerle her gün konuştuğunu belirten Elvan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnşallah bundan sonraki süreçte yaşamayız. Zaten bu sinyal testleri tamamlandıktan sonra, tren çalışmaya başlar başlamaz bu sabotajları yapamıyorlar. Herhangi bir yerde girişimde bulunmaları halinde biz anında tespit ediyoruz. Çünkü sistem o zaman, tamamıyla merkeze bağlanıyor. Merkezden, o lokasyonu tespit edebiliyorlar. Dolayısıyla şu sıkıntılı sürecimiz, hızlı trenin çalışmaya başlamasına kadar. Ondan sonra sıkıntımız olmayacak.”

“Gayret ediyoruz”

Açılışın Haziran ayı sonuna yetişip yetişmeyeceğine ilişkin soruyu Elvan, “Bakalım, gayret ediyoruz” diye yanıtladı.

Elvan, sabotajın nasıl bu kadar kolay gerçekleştirilebildiğine ilişkin sorusu üzerine, “Maalesef kalın, beton kapakları kaldırıyorlar. Özel makaslarla kesmeleri lazım. 60 lokasyonda, 200 farklı yerde bunları kesmişler” dedi.

Bakan Elvan, bilet fiyatlarına ilişkin de çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.

4 şüpheliden biri tutuklandı

Öte yandan, Sapanca ilçesinde Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında 2 bin 500 metre sinyalizasyon ve haberleşme kablosu çaldığı iddia edilen 4 şüpheliden biri tutuklandı.

YHT hattından sinyalizasyon ve haberleşme kablosu çaldıkları iddiasıyla gözaltına alınan 4 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Adliyeye sevk edilen şüphelilerden Hasan G. (26), mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Çetin T. (45),  C.T. (15) ile çalıntı eşyaları satın alan Yahya B. (55) ise serbest bırakıldı.

İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler, YHT hatlarındaki kablo hırsızlığının artması üzerine, dün 3 motorize ve 20 kişilik özel ekiple çalışma başlatmış, bu kapsamda kablo hırsızlığı yaptığı belirlenen 3 hırsızlık zanlısı ile çalınan kabloları satın alan bir hurdacı gözaltına alınmıştı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.