Havadis16.com - 14 Aralık 2018, Cuma

TSE’den istişare toplantısı

15 Mart 2013
TSE’den istişare toplantısı için yorumlar kapalı
TSE’den istişare toplantısı

Karaman: ‘Vatandaşın can ve mal güvenliği için hizmet veriyoruz…’
Karaman: ‘Kullanılmayacak durumda olan asansörleri durduracağız…’

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Bursa İl Koordinatörü Mustafa Karaman, TSE tarafından yetkilendirilmiş asansör bakım firmalarıyla istişare toplantısı düzenledi.

Toplantıda, asansör hizmet yeterlilik belgesine sahip firma yetkililerinin yanı sıra, TSE Asansör Proje Koordinatörü Ahmet Parlatan ve TSE Bursa Ürün Belgelendirme Müdürü Hakan Karaçengel de hazır bulundu.

Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan TSE Bursa İl Koordinatörü Mustafa Karaman, çalışmalarına disiplinli ve dürüst bir şekilde devam ettiklerini hatırlattı. A Tipi muayene kuruluşu olduklarını vurgulayan Mustafa Karaman, “Her bireyin sağlıklı ve güvenli bir ortamda yaşama hakkı vardır. Gözetim ve muayene hizmetlerinin bir alanı olan asansör alanında da vatandaşın can ve mal güvenliğini korumak, kaliteyi denetlemek amacındayız. Bizler için kalite her alanda çok önemli. TSE’nin girdiği yerde kalite vardır” dedi.

Asansör kazalarının büyük bölümünün asansörlerdeki malzeme eksiklikleri ve yetki belgesi olmayan firmalara bakım yaptırılmasından kaynaklandığını bildiren Karaman, vatandaşlara bilgilendirme amaçlı doküman vereceklerini de kaydederek, “Kontroller sonucu kullanılmayacak durumda olan asansörler için eksikleri ve hataları giderilinceye kadar, ‘kullanılamaz’ etiketi yapıştırılacak.
Kullanılabilir durumdaki asansörlerde ivedilikle eksik ve hataların giderilmesi için ‘uyarı’ etiketi yapıştırılacak. Kontrol sonucunda eksik ve hatası bulunmayan asansörler için ise ‘kontrol edilmiştir’ ya da ‘güvenlidir’ etiketi yapıştırılacak. Dolayısıyla, apartman yöneticilerinin sorumluluklarını bir an önce yerine getirmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Karaman ayrıca, vatandaşlardan asansörler konusunda yapacakları harcamaları can ve mal güvenlikleri noktasında değerlendirmeleri gerektiğini belirtti.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2008 yılında yayımlanan Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği uyarınca, asansörlerin yılda en az 1 bir defa A Tipi muayene kuruluşları tarafından periyodik muayenesinin yapılması gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.