Havadis16.com - 18 Temmuz 2018, Çarşamba

Turizmin yeni adresi, Kent Ormanı Projesi

17 Mayıs 2017
341 kez okundu
Turizmin yeni adresi, Kent Ormanı Projesi için yorumlar kapalı

 

Her ne kadar son  aylarda  içinden çıkılmaz hale gelen trafik çilesi Büyükşehir Belediyesi’ne fatura edilip, özellikle Belediye Başkanı Recep Altepe’nin kulakları bir güzel çınlatılsa da, Büyükşehir cephesinde güzel işlere imza atılıyor.

işte bu güzelliklerden biri de sosyal tesisler anlamında belediyecilikte gelinen nokta.Bu konuda yıllardır örnek olan ve benim de İstanbul’a gittiğimde  uğrak yerlerimden birini teşkil eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal tesislerini Bursa’nın yerleşke, fiyat, hizmet kalitesi ve lezzet farkı ile ürün çeşitliliğinde çoktan geride bıraktığı gerçeğidir.

Bursa’daki Çamlıca Restoran,Gemlik Atatepe, Balibey Han, Beşevler Cafe –Restoran, Kumsaz Sahil, Karacabey, Orhangazi, Hüdavendigar, Gönül Dostları, Gürsu Beyaz Değirmen gibi sosyal tesisler artık hanımların buluşma mekanı olmaktan çıkıp, Oylat Butik Otel ve hamamı, Narlı ve Karacaali Yazlık Konaklama Tesislerinin de dahil edilmesiyle turizme katma değer sağlayan işletmeler haline geldi dersek hiç abartmamış oluruz.

Recep Altepe’nin Osmangazi Belediye Başkanlığı döneminde başlattığı sosyal tesis  çalışmaları, Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde  17 ilçenin tamamına yayılmış durumda. Şu anda 36 sosyal tesis bulunmakta ve her biri bulunduğu bölgenin mekansal  ve kültürel özelliklerine göre dizayn edilirken, hizmet kalitesi ile lezzet standardında  eş tutularak asla ödün verilmiyor.

Tesisler özel sektör işletmeciliği mantığında adeta birbiriyle yarışırken,  piyasada kamu eliyle denge unsuru oluşturup, sektörde özellikle hizmet standardını da en yükseğe çekmede örnek teşkil ediyor.

*****                    *****                        *****

Burfaş yeni dönemde sosyal tesis alanındaki başarılarına Türkiye’de alanında kapsamlı aktiviteleri barındıran tek  proje olma niteliğindeki yeni bir  çalışma daha kazandırarak,  müşteri portföyünü daha da genişletiyor.

Nilüfer’de daha ziyade hafta sonları piknik alanı olarak kullanılan Kent Parkı  adrenalin parkı olarak  Bursa ve çevresindeki  illere hitap edecek, kent turizmine ciddi anlamda gelir sağlayacak spor ve macera tutkunlarının haftanın 7 günü vazgeçemeyeceği cazibe alanı olarak yeniden planlanıyor.

Tüm bu başarılanı arkasındaki isim ve yeni kent Ormanı Projesi ile Bursa’nın turizmine soluk getirecek olan BURFAŞ Genel Müdürü Muhammed Gümüşsoy’la konuştum.

Daha doğrusu uzun bir aradan sonra dost ziyaretine gittiğimde yeni projeyi öylesine sohbet içinde öğrendim. Onun için tesislerin büyüklüğü, küçüküğü yok. Projelerin de öyle. Hepsi  hizmet anlamında  yapılması gereken sıradan yatırımlar.

Kendisini yıllardır tanırım. Bursa’ya ne kadar sevdalı olduğunu ve hizmet eden takımın içinde olmasına rağmen yapılanların hep yetersiz olduğunu söyleyen ve devamlı yeni yatırımlar için çırpınan biri olduğunu bilirim.

17 yıl önce fuar organizasyonları için kurulan BURFAŞ’ı, 3.5 yıllık genel müdürlüğünde fuarcılıktan sosyal tesis projeleriyle bütünleşen örnek  kurumsal işletme yapısı haline getiren  Gümüşsoy,neredeyse bir sosyal tesis zinciri niteliğinde dünya markası yaratmış durumda.

*****                          *****                          *****

Kent Ormanı Projesi tüm bunların dışında yeni ve farklı bir alan çalışması. Almanya’dan bir ekiple  çalışılıyor. 20 trilyon tutarında büyük bir proje. Suni kayak pisti,  paintball,  yaz ve kış aylarında yapılacak dağ kızağı, kayak sporları gibi  adrenalin tutkunları için  ne ararsanız  hepsi var. Projenin en önemli özelliği ise Kent Parkı gibi kentin korunmuş parkında bir tek bile ağacın kesilmeyecek olması. Tamamen  toprak üstü demonte usulü ile  çalışılıyor.Bir tek araç bile ormana sokulmayacak. Araçlar  ormanın doğusunda park alanına bırakılıp, raylı taşımacılık sistemi ile  ulaşım sağlanacak.12 ay süre ile işleyen park olacak. Benzerleri Ankara ile Antalya’da var  ama, Bursa’daki hepsinden daha büyük ve son teknoloji ile donatılmış, gelişmiş standartta  yapılacak. Gümüşsoy, tesisin 2 etapta hizmet vereceğini söyledi. Kuruldan onay çıkması durumunda çalışmalara hemen başlanılacak ve ilk etap Kurban Bayramı sonrası hizmete girecek, ikinci etap da önümüzdeki Nisan ayında tamamlanacak.

Proje, günübirlik turistleri hafta sonu konaklamaya kaydırırken,  eğlencenin yanı sıra, hafta içi de  turnuva ve yarışlar için spor organizasyonları kapsamında hizmet vermeye yönelik  amaç taşıyor. Gümüşsoy bu proje için” Kentin içinde kente değer katacak bir çalışma” dedi, gerçekten de kent için yeni bir cazibe merkezi olacak.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.