Havadis16.com - 15 Aralık 2018, Cumartesi

Türk Öğrencilere Bosna Hersek’te eğitim fırsatları

29 Ağustos 2013
Türk Öğrencilere Bosna Hersek’te eğitim fırsatları için yorumlar kapalı
Türk Öğrencilere Bosna Hersek’te eğitim fırsatları

9 devlet ve 22 özel üniversite ile dünya standartlarında eğitim veren Bosna Hersek Türk öğrencileri bekliyor. Bosna Hersek’teki Üniversiteler kaliteli eğitimleri ve uygun ücretleri ile öğrencilere önemli fırsatlar sunuyor. Eğitim döneminin başlamasına az bir zaman kala BİGMEV, Bosna Hersek’teki eğitim olanaklarını derledi…

Bosna Hersek Üniversiteleri, Türk öğrencilere Avrupa’nın ortasında, Türk olmanın ayrıcalığını hissedecekleri, doğal güzelliklere sahip bir ülkede okuma imkanı sunuyor.

İngilizce ve Boşnakça eğitim veren Bosna Hersek Üniversiteleri, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından denklikleri tanınırken Bologna Anlaşması çerçevesinde eğitim verdikleri için bu üniversitelerden alınan diplomalar Türkiye’de olduğu gibi Avrupa ve dünya genelinde de kabul görüyor.

Bosna Hersek’teki uluslararası üniversiteler öğrencilere verdiği dünya standartlarındaki kaliteli eğitimin yanı sıra sosyal, kültürel ve tarihi aktivitelerin de bir arada bulunduğu birçok imkan sunuyor. Bosna Hersek kozmopolit ruhu ile Dünya Olimpiyatlarına ev sahipliğini yapan dağlar ve merkezinde bulunan binlerce kulüp, kafe ve tiyatro gibi sosyal mekanları olan dinamik bir ülke. Hem tarih kokan hem de modern yapısıyla onlarca spor tesisin yanında kışın kayak, yazın ise piknik ve dağcılık yapılabilecek pek çok yere sahip olan Bosna Hersek; Film, caz ve kış festivali gibi birçok kültürel etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.

Konaklama ve Ulaşım Koşulları

Bosna Hersek’teki üniversitelerde öğrenciler için çeşitli konaklama imkanları bulunuyor. Öğrenciler, üniversite yurtlarında, özel yurtlarda veya öğrenci evlerinde konaklayabiliyorlar. Bosna Hersek’te yemek, barınma vs. ücretleri ise aylık ortalama 200 – 400 Euro arasında değişiyor. Bosna Hersek’teki ulaşım imkanları da oldukça uygun. Öğrenciler şehir içi ulaşım için tramvay ve halk otobüslerinde, sınırsız biniş hakkı olan 25 Euro’luk aylık kartları tercih edebilirler.

Başvuru Şartları

Türk öğrencilerin Bosna Hersek’te eğitim alması için LYS’ye giriş zorunluluğu yok. Öğrenciler bu üniversitelere lise diplomasıyla ile başvurarak istedikleri eğitimleri alabiliyorlar. Öğrenciler, eğitim almak istedikleri Devlet üniversitelerine haziran ayının ikinci yarısından itibaren 15 gün içinde başvurabiliyor ve kabul gören öğrenciler eğitim yılı başlangıcına kadar kayıtlarını yaptırabiliyorlar. Özel üniversitelere kayıtlar ise Eylül ayı ortasına kadar devam ediyor.

En Fazla Sarajevo Üniversitesi Tercih Ediliyor

Yurt dışında okumak isteyen öğrenciler tarafından Bosna Hersek Üniversiteleri yoğun olarak tercih ediliyor. Şu an 2 Türk üniversitesi ve devlet üniversiteler dahil olmak üzere 1600 Tğrk öğrencinin eğitim aldığı üniversiteler arasında en çok Sarajevo Üniversitesi ve Burç Üniversitesi tercih ediliyor. Türk öğrenciler, Bu üniversitelerde çoğunlukla mimarlık, eczacılık, iktisat ve hukuk dallarında eğitim alıyorlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.