Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

“Türkiye ekonomisi çok sağlam”

30 Mart 2013
“Türkiye ekonomisi çok sağlam” için yorumlar kapalı
“Türkiye ekonomisi çok sağlam”

New York Üniversitesi’nden Ekonomist Nouriel Roubini, Türkiye’nin çok önemli ölçüde ekonomik performans gösterdiğini belirterek, “Türkiye ekonomisi çok sağlam bir ekonomi. Büyüme potansiyeli de çok yüksek” dedi.

“Uludağ Ekonomi Zirvesi”ne katılan Roubini, yaptığı konuşmada, “Dünya ekonomisinin yönü ve Türkiye ekonomisinin geleceği” konusu üzerinde durarak, dünyada yaşanan ekonomik krize dikkat çekti. Roubini, Euro bölgesinin temel problemlerinin hala çözülemediğini, kemerler sıkıldığını, ancak siyasi sıkıntıların da başladığını ifade etti. İtalya’daki seçimlerde çoğunluğun kemer sıkmaya karşı olan partilere oy verdiğini, İspanya’da da bu politikaların protesto edildiğini hatırlatan Roubini, Yunanistan ve İspanya’nın ise resesyonda değil artık depresyonda olan ülkeler olduğunu dile getirdi. Güney Kıbrıs’ın da büyük sıkıntılar yaşadığını belirten Roubini, Almanya’nın da kurtarmaya çok sıcak bakmadığını vurguladı.

“GENÇ NÜFUSU OLAN ÜLKELERE DOĞRU BÜYÜME KAYABİLİR”
Euro bölgesinin esas probleminin büyüme sözleşmesinden söz edilmemesi olduğunu belirten Roubini, bunun sonucu olarak siyasi ve sosyal olarak kemer sıkma politikalarına insanların karşı çıkacağına dikkat çekti. Bu geri tepmelerin bir süre sonra kontrol edilemeyeceğini anlatan Roubini, İtalya’da bunun örneğinin yaşandığını savundu. Euro’nun değerinin azaltılması gerektiğini ifade eden Roubini, mali ve siyasi birlikten bahsedilmesine rağmen Euro bölgesinde ekonomik büyümenin konuşulmamasını önemli bir mesele olarak yorumladı. Türkiye ekonomisi hakkındaki görüşlerini de açıklayan Roubini şöyle konuştu:
“Türkiye’nin çok önemli ölçüde ekonomik performans gösteriyor. Türkiye ekonomisi çok sağlam bir ekonomi. Büyüme potansiyeli de çok yüksek. Genç nüfusu var. Dolayısıyla genç nüfusu olan ülkelere doğru büyüme kayabilir. Çok dinamik şirketler var, liderler var. Hem ihracatta hem de çok uluslu faaliyetlerde büyük bir başarı var. Çok girişimci bir ekonomi. Aynı zamanda çeşitlendirilmiş bir ekonomi. Finansal sistemler sağlam. Bankacılık sistemi 2001 krizinden sonra temizlendi. Artık daha etkili bir gözetim, denetim sistemi var. Yöneticiler de çok akılcı kredi yönetiyorlar, kredileri kontrol altında tutuyorlar. Kamu açığı da azalıyor. Çok çeşitli bir yapıya sahip ihracatta, Avrupa’ya yapıyor ama Ortadoğu’ya Asya’ya da açılıyor.”

“TÜRKİYE ÇOK BÜYÜK BİR BAŞARI HİKAYESİ HALİNE GELEBİLİR”
Türkiye’nin aynı zamanda çok stratejik bir yerde yer aldığına dikkat çeken Roubini, şöyle devam etti:
“Doğu ile Batı arasında, Avrupa ile Ortadoğu, Orta Asya ile Asya arasında yer alıyor. Birçok siyasi şeşleri istikrara kavuşturacak bir konuma sahip. Ülkede derecelendirmelerde de artış oluyor. Artık yeterli değil belki ama ekonomi iyileştikçe, ekonomik politikalar sağlam oldukça, siyasi istikrara olursa artış devam edecektir. Kürt azınlığı ile Türkiye hükümeti arasında barış görüşmeleri başladı. Artık askeri harcamalara yapılan paralar, bölgelerin gelişmesine kullanılacak. İlerde bu petrol durumunu da boru hattını da etkileyecek. Bunlar olumlu noktalardı. Eğer ekonomik dinamizm devam ederse, reformlar ve siyasi istikrar davam ederse, bölge içinde de ülke içinde Türkiye çok büyük bir başarı hikayesi haline gelebilir.”
Türkiye için bazı ekonomik zorluklar bulunduğuna dikkat çeken Roubini, “Bazı ekonomik zorluklar da var. Bunlar unutulmaması gerekiyor. Ülkede hala bütçe açığı yüksek, cari açık yüksek. Azalma var ama bazı marjinal artışlarla karşılaşılabilir. Cari açık şöyle bir risk taşıyor. Daha fazla sermaye ile desteklenebilir. Bankacılık borçları uzun vadede etkiye sahip olabilir. Cari açığın sebebi de muhtemelen şu, daha düşük seviyede tasarruf var. Kamu tasarruflarının artması gerekiyor. Daha güçlü bir ekonomik büyümeye, yüzde 5’e ulaşması için daha fazla yatırıma ihtiyacınız var. Tasarruf artmadığı sürece cari açık artmaya devam eder” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.