Havadis16.com - 10 Aralık 2018, Pazartesi

Türkiye tek başına iktidara yürüyor

28 Ekim 2015
Türkiye tek başına iktidara yürüyor için yorumlar kapalı
Türkiye tek başına iktidara yürüyor

Türkiye Pazar günü yapılacak seçime kilitlendi? Sonuçlar ne olacak? 7 Haziran’da sandıktan çıkan sonuçlar değişecek mi? Tek başına iktidar mümkün mü?

Yenişafak Gazetesi köşe yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü köşesinde seçim anketleri yapan ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu ile yaptığı görüşmeyi yazdı. Uslu’nun veridiği bilgilere göre AK Parti’nin oyları hızla arttı ve tek başına iktidar olması mümkün.

Eğer Türkiye genelinde seçime katılım yüksek olursa sandıktan tek başına bir iktidar çıkabilir.

Anakra’da meydana gelen terör saldırısı sonrasında ise CHP ve HDP’nin olarında kısmı olarak bir artış görülüyor.

Uslu’nun verdiği bilgilere göre mecliste oyları gerileyen tek parti ise MHP

İşte Abudlkadir Selvi’nin köşe yazısında yazdığı İbrahim Uslu’nun değerlendirmeleri;

*Yurtdışında seçimlere katılımın yüksek olması AK Parti’nin oylarını artırıyor. Ak Parti, 7 Haziran’dan bu yana ilk kez tek başına iktidara bu kadar yakın duruyor.

*Yurtdışı oylarıyla ilave olarak AK Parti’ye 9-10 milletvekili geliyor.

*Eğer yurtdışında olduğu gibi yurtiçinde de seçimlere katılım oranı yüksek olursa, 1 Kasım’da AK Parti’nin tek başına iktidar olması mümkün.

*Eğer geçen seçimlerde sandığa gitmeyen yüzde 4-4.5 oranındaki AK Parti seçmeninin yarısı partisine oy verse AK Parti tek başına iktidarı yakalayabilir. Bu durumda AK Parti doğarsa kendi küllerinden doğacak.

*1 milyon oy seçim sonuçlarını 2 puan etkiliyor. Bu çok önemli ama imkansız bir oran değil. AK Parti sadece İstanbul’da sağlayabileceği bir oy artışı ile bunu elde edebilir. Ama bu seçimde değil, 1 milyon oy, bir oy bile çok değerli.

*İlla koalisyon olacak diye bir şey yok. Tek başına iktidar mümkün

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.