Havadis16.com - 21 Temmuz 2018, Cumartesi

Türkiye’de ve Bursa’da bir ilk ….

7 Ağustos 2017
Türkiye’de ve Bursa’da bir ilk …. için yorumlar kapalı
Türkiye’de ve Bursa’da bir ilk ….

Türkiye’nin ilk 65 yaş üstü hastalara hizmet veren Gerodontoloji diş polikliniği açıldı.Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesisleri içerisinde Türkiye de kurulan ilk Geriatrik Diş kliniği olma özelliğini taşıyan Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Gerodontoloji Kliniği, 65 yaş üstü vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor.

4 Gerodonti Diş Protez Kliniği, 3 Gerodonti Genel Kliniği olmak üzere 7 adet klinik ile hizmet veren Bursa Ağız ve Diş Hastanesine baş vuran 65 yaş üstü hastaların muayenesinden, röntgenine, protezinden tedavisine kadar bütün işlemler gerçekleştirilirken, uzmanlık gerektiren durumlarda iç sevk, konsültasyon ve hastaya planlanan tüm protetik işlemler uygulanıyor.

Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Yönetici Dt.Lütfi Çiftçi,  “Gerodontoloji yaşlı bireylerin diş ve çene sistemleriyle uğraşan diş hekimliğine verilen bir isimdir. Çiğneme sistemleri derken bunun kapsamına dişler, tükürük bezleri, çene kemikleri gibi birçok şey dâhildir. Yaşla birlikte bu yapılarda meydana gelen değişikler yaşlı bireylere uygulanacak olan ağız içi tedavilerinde etkiler. Dolayısıyla koruyucu diş hekimliği alanında da bu bireyler takip edilmezse dişsizlik oluşur. Sonrasında çok daha pahalı ve hastanın gidip gelmesini gerektirecek tedavilere ihtiyaç duyulacağını” söyledi.

Yapılan araştırmalarda Geriatrik nüfus 2016 yüzde 8.3, 2023 yılında 10.2, 2050 ise beş de birine denk gelecek sayıya ulaşacağını  ifade eden Dt.Çiftçi, “Bu bireylerimiz direk hastanemize başvurduklarında randevu almaksızın, Gerodontoloji kliniklerimize yönlendirilerek bütün tedavileri takip edilir, koruyucu tedavileri sağlanır. Böylece çok daha konforlu bir yaşama ulaşmaları doğrudan sağlanmakta olduğunu belirtti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.