Havadis16.com - 16 Ekim 2018, Salı

Türkiye’nin gözü kulağı Nevruz’da

21 Mart 2013
Türkiye’nin gözü kulağı Nevruz’da için yorumlar kapalı
Türkiye’nin gözü kulağı Nevruz’da

Günler öncesinden başlayan Nevruz kutlamalarının finali bugün Diyarbakır’da yapılıyor.

Bugünkü Nevruz kutlamaları, yaklaşık 30 yıldır süren terör sorununun çözümü konusundaki en kritik Nevruz olma özelliği taşıyor. Zira Abdullah Öcalan’ın PKK’ya “çekilme” çağrısı yapması bekleniyor.

Farklı isimlerden oluşan BDP heyeti, bugüne kadar üç kez İmralı’ya giderek Abdullah Öcalan’la görüşmelerde bulunmuştu.

Abdullah Öcalan; BDP, Kandil ve örgütün Avrupa kanadına mektuplar kaleme almıştı. Öcalan’ın yazdığı mektuplar muhataplarına ulaştırılmıştı.

Terör sorunun çözümü için bu gelişmeler yaşanırken; PKK, aylardır elinde tuttuğu 8 kamu görevlisini serbest bırakmıştı.

Abdullah Öcalan, mektuplara gelen cevapların kendisine iletilmesinden sonra Nevruz’da tarihi bir çağrı yapacağını açıklamıştı.

Öcalan’ın milyonlarca kişinin merakla beklediği mesajını BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Pervin Buldan’ın okuması bekleniyor. Mesajın, Türkçe ve Kürtçe olmak üzere iki dilde olacağı öğrenildi.

Sabahın erken saatlerinde çok sayıda kişi, tarihi Nevruz kutlamasına katılmak için kentin 85 noktasından belediyeye ait araçlarla etkinliğin yapılacağı alana geldi.

Grupların ”Nevruz kutlu olsun” yazılı flamaların asıldığı alana girişi sırasında tertip komitesinin de görevlendirdiği 5 bin kişi, güvenlik noktalarından vatandaşların geçişi sırasında polise destek veriyor.

Emniyet Müdürlüğü’nce alanın girişi bariyerlerle kapatılırken, giriş çıkışlar zabıta ekiplerince de denetleniyor.

Çok sayıda televizyon kanalının canlı olarak yayınlayacağı kutlamayı izlemek için yurt içi ve yurtdışından Diyarbakır’a gelen yaklaşık 500 gazetecinin akreditasyon yaptığı belirtildi.

Öte yandan, Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven de Nevruz Parkı’na gelerek incelemelerde bulundu. Güven, zabıta ekipleri ve vatandaşlarla sohbet etti, ikram edilen çayı içti.

Polis ekiplerine ”Vatandaşın huzurunu bozacak tüm tedbirleri alın” talimatını veren Emniyet Müdürü Güven, alandan ayrılırken davul zurna çalan ekiplere para verdi.

Konuşmaların yapılacağı sahnenin önünde Kürtçe, Türkçe, Arapça dillerinde Nevruz’a ilişkin afişler asıldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.