Havadis16.com - 10 Aralık 2018, Pazartesi

Türkiye’nin krizlerden çıkardığı 3 büyük fırsat ne?

20 Eylül 2018
406 kez okundu
Türkiye’nin krizlerden çıkardığı 3 büyük fırsat ne? için yorumlar kapalı

İç ve dış kaynaklı siyasi krizleri, baskıları, muhtıraları, darbe girişimlerini, terör saldırılarını atlatan Türkiye şimdi de başta ABD kaynaklı ve küresel ticaret savaşlarının etkisiyle finansal krizin içinde mücadele vermeye başladı.

Her sıkıntı beraberinde yeni bir açılımı ve değişimi getiriyor. Türkiye geçmiş dönemlerde yaşadığı sıkıntıları bir bir aşarken, her sıkıntıdan da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde başarıyla çıkmasını ve kendisine yeni kapılar açmasını başardı.  Dünkü yazımda yukarıdan aşağıya piyasaları büyük bir etkisi altına alan bu ekonomik krizin “made in Turkey” için bir çıkış ve ya fırsat kapısı olabileceğini belirterek “Neden bir Çin modeli gibi Türkiye devi çıkmasın” dedim.

Paralel bir değerlendirme dün AK Parti Siyasi ve Hukuku İşler Başkan Yardımcısı Mehmet Tunçak’dan geldi.

Kendisi Bursa siyaseti açısından önemli bir isim. AK Parti’nin kurucularından, 2. İl başkanı, milletvekili ve geçen dönemden sonra ağustos ayındaki büyük kongre ile yeni yapılanmada 2. defa AK Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı Hayati Yazıcı’nın Başkan Yardımcısı olarak ataması, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan ender isimlerden biri.

Kendisine bu sefer Ankara yerine görevli olarak gittiği Fransa’dan ulaştık.

******                   ******                          ******

Öncelikle ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntı ile ilgili olarak içimizi rahatlatacak bir öngörüde bulundu:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki süreçte ciddi hamleler yapacağı kanaatindeyim. Eğer çok büyük spekülasyonlarla karşılaşmazsak piyasalarda aralık ve ocak ayında ciddi anlamda bir rahatlama yaşanmasını bekliyorum. Bunu iyi niyetli bakış açısından ve ya siyasi açıklama olarak değil, Ankara’daki izlenimlerime dayanarak ve hükümetimizin çabasına binaen aktarıyorum”.

Ardından Türkiye’nin son 15 yılda yaşadığı ağır sıkıntılı dönemlerin bir tecrübe olarak olumlu sonuçlar doğurduğunu söyledi.

“Ülke olarak 3 tecrübe geçirdik” diye söze başlayan Tunçak, bunları teker teker açtı:

“Birincisi, ordu içindeki geleneksel hükümete, siyasete ayar verme, e-muhtıra da, Balyoz, Ergenekon gibi benzeri yapılarda yaşandığı üzere vesayet zincirini kırarak, ordu ile siyaset arasında sağlıklı bir ilişki kuruldu.

İkincisi yakın zamanda yaşadık. Devlet içinde yapılanmış FETÖ gibi unsurların bu ülkeye zararının hangi boyutlara kadar gidebildiğini maalesef çok acı bir tecrübe ile gördük, yaşadık. Buradan da elde ettiğimiz tecrübe ülkenin demokratik sistem de sadece ve sadece siyasiler, seçilmişler eliyle yönetilmesi gerektiği gerçeği.

Üçüncüsü içinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntı. Dış baskılarla bizi ekonomik darboğaza sürüklemelerinde bizim artık yerli ve milli ekonomik hamlemizi, üretime dayalı kalkınma hamlemizi yapmamızın gerekliliğini mecburi hale getirdi. Üretim ekonomisine dönüşmemizden başka çaremiz, çıkış yolumuz yok“.

*******                                            *******                       *******

Tunçak, Türkiye için siyasi ve ekonomik anlamda kırılma noktası gibi gözüken bu olumsuz gelişmelerin, yaşanan olayların aslında bir dönüm noktası teşkil ettiğini de söyledi:

“10 yıl, 20 yıl ve 50 yıl sonra bugünler değerlendirildiğinde o günkü Türkiye’nin lider ülke olmasının yapı taşları olarak bu 3  kırılma noktası ortaya çıkacak” .

Mehmet Tunçak, Yeni Türkiye’nin  yol haritasını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedefleri doğrultusunda anlatıp, değerlendirmesini şöyle tamamladı:

Son 90 küsür yıl ABD, Avrupa yakınlaşmasında bizi bugüne kadar sistemlerinin içine kabul etmedikleri gibi ne oldurdular, ne de öldürdüler. Ortada bıraktılar. Ama artık Yeni Türkiye olarak bize biçilen rolü değil, lider ve güçlü Türkiye rolü için senaryoyu da, aktörleri de biz belirlemeye başladık. Cumhurbaşkanımızın hep ifade ettiği gibi kötü komşu, insanı ev sahibi yapar. Evet sosyal gelişmişlik düzeyinde Batının standartlarına çıkarak, ekonomik yapımızda da dışa bağımlılıktan kurtulup üretim ekonomisine geçerek büyük ve güçlü bir ülke olabiliriz. Hedefimiz bu ”                                       

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.