Havadis16.com - 14 Aralık 2018, Cuma

Türkiye’nin tek kumaş ve aksesuar fuarı başladı

13 Mart 2013
Türkiye’nin tek kumaş ve aksesuar fuarı başladı için yorumlar kapalı
Türkiye’nin tek kumaş ve aksesuar fuarı başladı

CNR Holding kuruşlarından İstanbul Fuarcılık ve Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) işbirliğinde 4’üncüsü düzenlenen Türkiye’nin tek kumaş ve aksesuarları fuarı başladı.

Dünyada kumaş ve aksesuarları sektöründe, renk ve modaya yön veren trendlerin sergileneceği Texbridge Fuarı, CNR Expo İstanbul’da bugün başladı. Dünyanın en önemli fuarları arasına girme hedefiyle yoluna devam eden Texbridge Fuarı,  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Başkanı (UTİB) İbrahim Burkay, CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, CNR Holding CEO’su Cem Şenel ve sektör temsilcilerinin katılımıyla açıldı.

Fuarın açılışında konuşan  TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Ar-Ge, markalaşma, inovasyon, tasarım ve fuarlara büyük önem veren tekstil sektörü 2023 yılında önüne koyduğu 20 milyar dolar ihracat hedefini yakalayacak”dedi.

Tasarım ve modada ön plana çıkmanın artık başarının olmazsa olmazı olduğuna dikkat çeken Büyükekşi, “Dünyada kumaş ve aksesuar denince bu fuar akla geliyor. Kumaş ve tekstil aksesuarlarındaki en son trendler burada sergileniyor” diye konuştu.

 

Bir yılda 50 proje

UTİB Başkanı İbrahim Burkay da bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Texbridge’in, zengin içeriğiyle her geçen gün  dünyanın en önemli fuarları arasına girme hedefine yaklaştığını belirtti. Birlik olarak bir yıl içinde 50 proje yürüttüklerine ve sektörü iyice canlandırmak için önemli fuarlara öncülük ettiklerine dikkat çeken İbrahim Burkay tekstil sektörü ihracatı ile ilgili şu bilgileri verdi: “Tekstilde 2012 yılını 8 milyar dolar ihracat ile kapattık. Bu yılın ocak şubat ayları toplamında ülke olarak yüzde 10 artışla 1 milyar 337 milyon dolar tekstil ihracatı, yüzde 11 artışla ve 2 milyar 808 milyon dolarla da  hazır giyim ihracatı yaptık.”

Burkay, Texbridge  Fuarı’nı ilk düzenledikleri 2011 yılında katılımcı sayısı 115  firma iken, bu sayıyı bugün 200’e çıkardıklarını söyledi. Texbridge’in düzenlendiği her yıl bir sonraki sezonun trendini belirlediğini ifade eden Burkay, “ Bu sezonda trend alanı, alım heyetleri, trend ve tasarım seminerleri, basın toplantıları, Business Lounge, Denim zone, Desing Lab etkinliklerimizle sektörde ses getirecek bir fuar düzenliyoruz” dedi.

 

Gençlerin hayalleri tasarıma dönüştü

Burkay, bu yıl trend alanının ana temasının hayaller olduğunu belirterek, UTİB ile İstanbul Moda Akademisi işbirliğinde, İMA Moda Tasarımı ve Teknolojisi Lisans Programı 2. sınıf öğrencilerinin tasarımlarının fuarda  sergilendiğini söyledi. Burkay fuar aracılığıyla gençlerin hayallerindeki tasarımları gerçeğe dönüştürdüklerini vurguladı.

CNR Holding Ceo’su Cem Şenel de  Fuarın 20 bin metrekare alanda  gerçekleştirildiğini ve Texbridge Fuarı’nın sektör ihracatının artmasında kaldıraç görevi üstleneceğini söyledi.

Fuarda ayrıca Litvanya Tekstil ve Hazır Giyim Sanayi Birliği (LATIA) ile Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) arasında, karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi için Ortak Niyet Beyanı (MOU) Anlaşması imzalandı. İmza töreni TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, UTİB Başkanı İbrahim Burkay ve  Litvanya Tekstil ve Hazır Giyim Sanayi Birliği Başkanı Linas Lasiauskas’ın katılımıyla gerçekleşti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.