Havadis16.com - 09 Aralık 2018, Pazar

Türkyılmaz yeniden seçilir mi?

1 Ağustos 2018
151 kez okundu
Türkyılmaz yeniden seçilir mi? için yorumlar kapalı

Bursa’nın 2 CHP’li belediye başkanından biri olan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ı SP döneminden beri tanırım. Belediye başkanı seçildiğinde de “Yöneticiler biraz deli (kimse alınganlık göstermesin, bildiğimiz akıl rahatsızlığını kastetmiyorum) olmalı ki işlerinde başarılı olabilsinler. Hayri Başkan da biraz delidir, kendi bildiğini okur” babından gerçekten benim için ileriye dönük umut vaat etmişti.

Kaldı ki o da beni muhabirliğimden tanıdığı için severdi, ancak 2015 Genel Seçimleri’nde AK Parti milletvekili adaylığımdan bu yana selamı sabahı kesmiş durumda.

Hiç önemli değil, siyasi görüşümden dolayı yıllar içinde bana tepki gösterenlerin bugün benden daha hızlı AK Parti sevdalısı olduklarını görünce ‘Demek ki doğru yılda imişim’ diyerek seviniyorum!

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz dün yerel siyasetin gündeminde idi.

Çünkü dün gazetenin manşetinde, “Yarın seçim yapılsa hazırım” özel açıklamasıyla yerel seçimlere aylar kala adaylığını da açıklayan ilk belediye başkanı oldu.

*******                      *******                       *******

Hayri Türkyılmaz geçen hafta YeniDönem gazetemizin sahibi Nurettin Kutlucan’ı ziyaretinde, Yüksel Baysal arkadaşımıza yaptığı özel açıklamada;

Bende ruh var, inanç var. Kentimi çok seven bir insanım. Tek tek mahalleleri geziyorum. Hizmet götürmedik hiçbir mahalle bırakmadık. Yazın hafta sonları 1,5 milyon insana hizmet veriyoruz. Mudanya Büyükşehir Belediyesi oldu. Değil kasım ayında, yarın seçim yapılsa hazırım.” diyor.

Doğrudur.

Hazırdır da ve görevde olan belediye başkanı olarak da diğer rakip çıkacak adaylara göre bir adım öndedir.

Ama gelin görün ki Mudanya seçmeni onu yeniden belediye başkanı yapmaya hazır mı?

*********                     ********                    *******

Baysal’ın kaleme aldığı yazıdan anladığıma göre, Türkyılmaz yeniden seçileceğine adı gibi emin.

Baysal dip notunda Türkyılmaz’ın meydan okuduğunu söyleyip, Son seçimde CHP’nin yüzde 39,5 oyla birinci parti olduğunu, kendisi aday olduğu takdirde seçimi açık farkla kazanacaklarını söylediğini” belirtiyor.

Evet, CHP Mudanya’da 2014’ten bu yana Nilüfer’de olduğu gibi hem Bursa’nın hem de Türkiye ortalamasının çok üstünde oy alıyor.

Türkyılmaz, 2014 yerel seçimlerinde yüzde 41.1 gibi yüksek oyla belediye başkanı seçildiğinde AK Parti yüzde 33.6’da kalmıştı.

1 Kasım 2015 seçimlerinde CHP Mudanya’da yüzde 44.8, AK Parti ise yüzde 38.1 oy aldı.

24 Haziran seçimlerinde ise CHP, Bursa genelinde yüzde 22.69 oy alırken, Mudanya’da yüzde 38.26  aldı. Muharrem İnce’nin oy oranı ise yüzde 49.45. Yuvarlarsak, yüzde 50 diyebiliriz. Çok iyi bir sonuç.

AK Parti’nin son seçimde Mudanya’da aldığı oy oranı yüzde 32.75. CHP ile arasında yüzde 5.5 gibi bir fark var ki bu seçim sathı mailinde öyle aşılmayacak sınır değil.

Türkyılmaz’ın yeniden seçilme şansı bana göre, 5 yılda ilçede yaptığı icraatın başarılı veya başarısız olmasından ziyade, 2 nedene bağlı.

Bir;

Eğer Muharrem İnce CHP’nin genel başkanı seçilip, Mudanya’da Türkyılmaz’la birlikte iyi bir çalışma gösterirse, evet yeniden seçilme şansı yükselebilir.

İki;

Eğer Millet İttifakı’nın ikinci partisi İYİ Parti bu ilçede aday göstermeyip, Türkyılmaz’ı desteklerse yine şansı yüksek.

Tabii her şeyden evvel partisi CHP’nin Türkyılmaz’ı yeniden aday göstermesi halinde.

AK Parti’ye gelince;

Bu konuyu da yarınki yazımda ele alacağım.

Ve bu yazının dip notu: Türkyılmaz’ın gazetemizi ziyaretinde, Nurettin Kutlucan büyüğümüzden sonra ayrıca Yüksel Baysal arkadaşımıza yaptığı özel açıklamayı nezaketen çok yerinde ve süreç bakımından da anlamlı bulduğumu belirtmeliyim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.