Havadis16.com - 22 Ekim 2018, Pazartesi

Tutanakların sızması Bursa’lı Parti Meclisi Üyesi’ne patladı!

13 Mart 2013
Tutanakların sızması Bursa’lı Parti Meclisi Üyesi’ne patladı! için yorumlar kapalı
Tutanakların sızması Bursa’lı Parti Meclisi Üyesi’ne patladı!

İmralı’da Abdullah Öcalan’la yapılan görüşmelerin tutanakları basına sızmış ve kamuoyunda  büyük bir yankı uyandırmıştı.  Günlerdir bu tutanakların kimin veya kimleri sızdırdığı tartışma konusu oldu. BDP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamayla tutanakların kimler tarafından sızdırıldığını açıklandı ve bu isimler partideki görevlerinden istifa etmek zorunda kaldı.

Bu isimler arasında Bursa kamuoyunun yakından tanıdığı bir isimde var. BDP Parti Meclisi üyesi Resul Baykara, halen Yavuzselim Mahallesi’nde oturmakta.

Olay Gazetesi’nden Ahmet Emin Yılmaz bugünkü yazısında bu konuyu ele aldı.

İşte Ahmet Emin Yılmaz’ın bugünkü yazısı:

Milliyet gazetesinde yayınlanan İmralı tutanaklarıyla ilgili BDP’nin yaptığı açıklama 2 Parti Meclisi Üyesi’nin istifasını getirdi. İstifa edenlerden Resul Baykara tanıdık bir isim. Çünkü Bursa’da, Yavuz Selim’de yaşıyor…

Her şey… İmralı’ya giden BDP heyetinin Abdullah Öcalan’la yaptıkları görüşmelere ait olduğu söylenen tutanakların yayınlanmasıyla başladı.

Gerçi…

Milliyet gazetesinde Namık Durukan imzasıyla yayınlanan haber gazetecilik açısından büyük başarı oldu ama siyaseti de dalgalandırdı.

Çünkü…

Tutanakların yayınlanması sonrası kimileri nasıl sızdığını araştırdı, kimileri de o tutanaklarda yer alan ifadelere tepki gösterdi. Kimi siyasetçiler zaten başından beri görüşmeye karşıydı.

Bazı siyasetçiler de tutanakların sızdırılması konusunu sürece yönelik siyasi sabotaj olarak kabul etti.

İşte…

Tüm bu süreçte tutanakların nasıl sızdığına dair değişik spekülasyonlar gündeme geldi. Özellikle haberi yayınlayan Milliyet gazetesi dışındaki gazeteler değişik spekülatif senaryolar ortaya koydular.

Derken…

Açıklama dün BDP’den geldi. Hem de her şeyi açık açık anlattılar.

Buna göre…

İmralı’daki görüşme, görüşenler tarafından yazılı hale getirilip Merkez Yürütme Kurulu ve Meclis Grubu’nda okunmuş. Yetkili organlar metnin çoğaltılmaması kararı almışlar.

Buna karşın…

Parti Meclisi üyeleri Rauf Kocaman ve Resul Baykara toplantıya ara verildiğinde notları kendileri için çoğaltmışlar. Basın Bürosu’nun çalışanı da o notlar üzerinden gazetecinin fotoğraf çekmesine izin vermiş.

Yani…

Milliyet’te yayınlanan belgeler kağıda basılı tutanak değil, tutanak şeklinde yazılan notların fotoğrafıymış.

İşte…

BDP’nin bu açıklamasında yer alan isimlerden biri Bursa için tanıdık: Resul Baykara.

Dün itibariyle BDP Parti Meclisi üyeliğinden istifa etmek durumunda kalan Baykara halen Yavuz Selim Mahallesi’nde yaşıyor.

Bize aktarılanlara göre, çevresinde sevilen ve sözü dinlendiği için de etkili olan bir isim.

Dün akşam da…

Parti Meclisi üyeliğinden istifa ettikten sonra Bursa’ya döndü.

YAVUZ SELİM OLAYLARINDA BAYKARA

Anımsanacağı gibi… 28 Ekim günü Yavuz Selim Mahallesi’nde yürüyüş yapmak isteyenlerle engellemek isteyenler arasında olaylar çıkmıştı.

O olaylarda yürüyüş yapmak isteyenler arasında bulunan ve Vali Şahabettin Harput’la görüşenlerden biri, dönemin BDP Parti Meclisi Üyesi olarak Resul Baykara’ydı.

Baykara daha sonra yaptığı açıklamalarda, o yürüyüş nedeniyle “Yıldırım Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm kapsamında evine yıkım kararı alınıp 20 bin lira para cezasına çarptırıldığını” ileri sürdü.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.