Havadis16.com - 14 Kasım 2018, Çarşamba

Ufukta erken seçim mi var?

21 Aralık 2017
213 kez okundu
Ufukta erken seçim mi var? için yorumlar kapalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilkesel olarak erken genel seçime karşı ve bu yüzden her sorulduğunda “zamanında yapılacak” diyor ama siyasi kulislerde tam tersi bir durum var. İzlenimlerim ve edindiğim bilgiler, yorumlar kadarıyla Ankara siyaseti çoktan erken seçim havasına bürünmüş durumda.

Erken seçim ne zaman yapılır, adı üstünde şartlar normal seyrinden çıktığında.

Ankara kaynaklı bilgilere göre;

Öncelikle AK Parti ve MHP’yi birlikte erken seçim kararına sürükleyecek olan Meral Akşener’in yeni kurduğu İYİ Parti.

Zira yapılan anketlerde İYİ Parti sürekli bir yükseliş gösteriyor.

Bunun en son örneği, AK Parti’ye yakınlığı ile bilinen ve her seçimde yanılma payı binde bir gibi en yakın sonuçları önceden öngören İbrahim Uslu’nun başında olduğu ANAR’ın yaptığı son araştırmada ortaya çıktı.

Araştırmaya göre AK Parti, MHP ve CHP’de ciddi düşüşler gözüküyor.

AK Parti, 1 Kasım 2015 seçimlerine göre 3 puan geride yani, yüzde 46-47 seviyesinde.

MHP de 1 Kasım’da aldığı yüzde 11,9 oya karşılık ankette yüzde 7’ye, CHP de 1 Kasım’da aldığı yüzde 25 oyun yüzde 22’sine gerilemiş durumda.

Uslu’ya göre, 3 partiden giden oylar kararsızların içinde olmakla beraber büyük oranda İYİ Parti’nin hanesinde bulunuyor. Bu da demektir ki İYİ Parti, mevcut koşullarda seçmene alternatif sunduğu için kaçan oyların adresi olarak görülüyor.

******                                  ******                           ******

Sadece anketler değil, sokaktaki durum da sanki bir erken seçim havasına doğru yol alındığını andırıyor.

Türkiye’nin 3. çeyrekte yüzde 11 gibi büyüme rekoruna karşılık, ihracatla uğraşan büyük sanayi ve ticaret erbabı dışındaki esnaf ve vatandaş da bu büyümenin olumlu yönünü görememekten mağdur.  Üstelik enflasyonun uzun aradan sonra çift haneli rakamlara yükselmesi, faizlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın itirazına rağmen müthiş artması ve buna bağlı olarak en temel besin maddelerinden tutun da mazota kadar her alanda zam üstüne zam eklenmesi, rahatsız olan sessiz çoğunluğun artmasına sebebiyet veriyor.

Aynı zamanda bir taraftan hızlı büyüme, diğer taraftan artan hayat pahalılığı; yatırımı, üretimi sekteye uğrattığı için işsizliğin de artmasını beraberinde getiriyor.

Yine Ankara kaynaklı bilgilere göre, Hükümet bu ikincil durumun farkında. O yüzden piyasaları bir nebze de olsa rahatlatmak amacıyla, yeni teşvik paketleri için çalışıyor. Hatta Başbakan Binali Yıldırım geçen günlerde yaptığı bir salon konuşmasında, yeni yılla beraber yeni teşvik paketi açıklayacaklarını söylemişti.

Yine, uzun zamandır ülkenin gündeminde bulunan taşeronlara kadro getirilmesi, asgari ücretin artması ve bu yıl bitecek olan asgari ücret üzerindeki desteklemelerin yeniden gündeme alınacak olması, esnafa, KOBİ’ler ve esnaf kefalet kooperatifleri üzerinden de faizsiz yeni kredi imkânlarının tanınacak olması gibi iyileştirici paketlerin yolda olduğu konunun uzmanlarınca da ifade ediliyor.

Neticede denilen o ki; “Tüm bunlar ülkenin sıkışan dış politikasına rağmen içerideki darboğazı ve mağduriyeti önlemeye yönelik kısa ve orta vadede çözümler olarak gündeme alınırken, yeni yılın seçim yılı olabileceği ihtimalini daha da artırıyor.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.