Havadis16.com - 10 Aralık 2018, Pazartesi

UİB 22.2 MİLYAR DOLAR İHRACAT YAPTI

5 Ocak 2016
UİB 22.2 MİLYAR DOLAR İHRACAT YAPTI için yorumlar kapalı
UİB 22.2 MİLYAR DOLAR İHRACAT YAPTI

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), 2015’te yüzde 5,55 kayıp ve 22 milyar 175 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. İhracatçı birlikleri arasında en fazla dış satış gerçekleştiren ikinci genel sekreterlik olan UİB, 2016’da da geçen yıla göre ihracatını artırmayı hedefliyor.  UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, “2015’te ulusal ve küresel anlamdaki belirsizlikler ve Euro/Dolar paritesindeki kayıplara rağmen yılı başarıyla tamamladık” şeklinde konuştu. Sabuncu, “2016’yı iyi analiz ederek hedeflerimizi belirliyoruz. Bunun için gerek sektörlerimiz, gerekse UİB olarak katma değeri yüksek ürünlere odaklanarak, yeni pazarlar keşfederek hedefimize yürüyeceğiz” dedi. Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), 2015 yılında ihracat pazarlarını geliştirerek 196 ülkeye satış yaptı. Türkiye genel ihracatı dikkate alındığında, 2015’te yüzde 8,7 kayıpla 143 milyar 729 milyon 741 bin dolar dış satış gerçekleşirken, Euro/Dolar paritesinden kaynaklanan kayıplara rağmen UİB yüzde 5,55 oranında daralmayla yılı 22.2 milyar dolarla tamamladı.

Yaşanan seçim atmosferine rağmen, TÜİK tarafından açıklanan 2.ve 3. çeyreklerde beklenenin üzerinde bir büyüme yaşayan Türkiye ekonomisinin olumlu yönde gelişme kaydettiğini belirten UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, “Bu büyüme rakamının önemli bir kısmının ihracat kaynaklı sağlandığını biliyoruz. Bu durum, Türkiye ekonomisinin geleceği açısından ihracatın ne kadar kritik bir noktaya geldiğini açıkça ortaya koyuyor. Bu olumlu gelişmenin yanı sıra, yılın son ayında ise FED’in piyasaların beklediği gibi kademeli faiz artırımına gitme kararı alması, tüm gelişmekte olan ülkeler gibi, Türkiye’yi de etkileyecek. Daha önce de sıkça dile getirdiğimiz gibi, ülke olarak bu süreçten alnımızın akıyla çıkmamız için ihracatı merkeze alan bir büyüme modelinin benimsenmesi ve bu doğrultuda yapısal reformların hayata geçirilmesi gerekiyor. UİB olarak, 2023 yılı hedeflerinin yakalanması için Ar-Ge, inovasyon, markalaşma ve tasarım kavramlarının ön planda olduğu katma değeri yüksek bir üretim sisteminin hızla planlanması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

2016’dan Umutluyuz

Türkiye ihracatının 2015 yılında parite kaynaklı kayıp yaşadığını belirten Orhan Sabuncu, “2016 yılında parite etkisinin büyük bir ölçüde azalmasını bekliyoruz. Diğer taraftan, Avrupa Merkez Bankası’nın para politikası, Para Birliği’ndeki toparlanmanın sağlıklı bir çizgide ilerlemesini sağlıyor. Tüm bu gelişmelerin, Türk ihracatçısı olarak en büyük pazarımız olan Avrupa Birliği ülkelerine yaptığımız ihracata olumlu katkı sağlayacağını ve bu katkının 2016 yılında da artarak devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

 

UİB 22.2 MİLYAR DOLAR İHRACAT YAPTI Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.