Havadis16.com - 25 Haziran 2018, Pazartesi

Ülkenin Bahçeli’li bir MHP’ye ihtiyacı var!

19 Nisan 2017
358 kez okundu
Ülkenin Bahçeli’li bir MHP’ye ihtiyacı var! için yorumlar kapalı

Ülke için ettiğimiz yeminler tutulmuştur” diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye katılıyorum. Milliyetçi ve ülkücü kesim büyük oranda sözünü tuttu.  Sandıktan yüzde 51’in çıkmasının faturasının MHP’ye kesilmesi siyaseten sorumluluğu ve sorunu omuzlardan atma kolaylığıdır. Sorun AK Parti’nin içindedir ve burada sorumluluk da AK Parti’nindir.

Zira;

Evetci cephe açısından değerlendirildiğinde “evet” oylarında beklenti yüzde 60’larda idi. Yüzde 51’le sonuçlanınca, Ak Parti ve MHP açısından büyük bir hayal kırıklığı yarattığı ortada. Tabii bunda başta AK Parti ile MHP’nin oylarının toplamının yüzde 60 yapması,  anket firmalarının, ki 1 Kasım seçimlerini binde bir sapma ile bilen Adil Gür’ün payı büyük  başından beri yüzde 60’ları çıkarması etken.

*****                                  *****                                   *****

Burada, “MHP’nin yüzde 80’i evet vermedi”, ya da “tavan evet dedi, taban hayır dedi”, şeklinde suçlama yarışına girmek siyaseten AK Parti’yi içinde bulunduğu durumdan daha güç koşullara iteceği gibi, MHP’yi yeniden dizayn etmek isteyen siyaset ve toplum mühendislerinin de ekmeğine yağ sürer.

MHP’deki kavga bir süredir belli. Devlet Bahçeli’yi genel başkanlıktan uzaklaştırmak ve etkisizleştirmek istiyorlar. Eğer bunu yapabilirlerse ülkenin milliyetçi kesimini ellerine geçirip toplumsal anlamda büyük bir güç elde edeceklerini biliyorlar ve o gücü yeri geldiğinde sokağa çıkarmak için de gün sayacaklar.

Şu anda ülkenin mevcut konjonktürdeki bir sağduyulu MHP’ye, MHP’nin de  bilgin dahilindeki devlet adamı Devlet Bahçeli’ye ihtiyacı var.

MHP’nin bu süreçte sözünü tutmayarak hayır oyu verdi şeklinde karalama kampanyasına girmek ve bunu da AK Parti üzerinden yapmak  ülkeyi bir süre sonra ateş çemberine atmak kadar tehlikelidir.

*****                           *****                              *****

Hiç kimse bu yanılgıya, bu oyuna düşüp de MHP’liler oy vermedi demesin. Ben çevremden biliyorum. Milliyetçi kesim ve ülkücüler ki, belli bölgeleri saymazsak genelde oynanan oyunun farkında olduğu için liderlerinin  sözünü yerine getirip “evet” oyu kullandı.

Bahçeli’nin de söylediği gibi,  CHP duvara tasladı, Türk milleti kazandı. Kaybedenler Klübü  ise  onun  cümlesi ile haçlı artıkları:

“PKK, YPG, FETÖ, HDP, DHKP-C.”

Bugün için MHP’ye yüklenenlerin derdi, tasası ayrı. MHP üzerinden vurmak, ülkeye vurmakla eş değerdir. Bana göre MHP üzerine düşen sorumluluğu büyük ölçüde yerine getirmiştir. Bunu da en iyi AK Partililerin görmesi ve bilmesi gerekir.

*****                         *****                         *****

Süreç  başladığı andan itibaren yakın çevreme ve partililere de söyledim. AK Parti içinde  hayır oyu verecekler çok fazla. Asıl bunların üzerinde durulması gerekir diye..

Elbette AK Parti gelinen süreci ve alınan sonucu en iyi şekilde iç bünyesinde değerlendirecektir. Bugünkü sonucun bana göre 7 Haziran seçimlerinden farkı yoktur. Millet sandıkta MHP’ye değil, AK Parti’ye mesaj verdi.

Özellikle İstanbul, Ankara gibi Büyükşehirlerin oy oranları bunu çok iyi gösteriyor. Yine  anayasa değişikliğinde 18 yaşa seçme ve seçilme hakkı getirmesine rağmen gençlerin oyunu alamaması da  AK Parti’ye bu kesimden giden mesaj.

Demek ki AK Parti’nin artık söylemlerini ve politikalarını yeniden gözden geçirmesi, teşkilatlarında revizeye gitmesi gerekiyor.

Son 15 yıl sürekli ülkenin değişim ve yenilenmesini, modernitesini kendine misyon edinen AK Parti’de artık yenilenme ve değişim zamanı gelmiş demektir.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.