Havadis16.com - 22 Temmuz 2018, Pazar

Uluabatlı Hasan, doğduğu köyde anıldı

30 Mayıs 2014
Uluabatlı Hasan, doğduğu köyde anıldı için yorumlar kapalı
Uluabatlı Hasan, doğduğu köyde anıldı

İstanbul’un fethinin sembol kişilerinden Uluabatlı Hasan, doğum yeri olan ve 30 Mart’tan sonra mahalleye dönüştürülen Karacabey ilçesine bağlı Uluabat’ta törenle anıldı.

Fethin 561’inci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen törene, Bursa Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun, Karacabey Kaymakamı Ahmet Yurtseven, Belediye Başkanı Ali Özkan, bazı siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Uluabatlı Hasan Anıtı’na çelenk bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende daha sonra okul bahçesinde Kur’an-ı Kerim tilavetine yer verildi.

Törende konuşan Özkan, Uluabat’ta yetişen bir yiğidin, Türk alemi ve İslamiyet için çok önemli olan bir fetih sırasında ilk sancağı surlara diktiğini söyledi.

Ülke olarak her zaman güçlü ve birlik, beraberlik içinde olunması gerektiğini vurgulayan, “Fetih Marşı”ndan dizeler okuyan Özkan, “İstanbul’un fethiyle dünyada yeni bir medeniyetin doğuşuna öncülük eden kahraman ecdadımızın evlatları olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Gönülleri fetheden kahraman ecdadımıza minnettarız” dedi.

Mahalle Muhtarı Şevket Aşni ise milletin, zor zamanlarda sürekli kahramanlar çıkardığını ifade ederek, “Köyümüzden de böylesine büyük bir kahraman çıkmasının şeref ve gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Karacabey Belediyesi Spor Kulübü güreşçilerinin gösterisiyle devam eden tören, halk oyunu gösterisi, tasavvuf musikisi dinletisi, şiir okunması ve mehter konseriyle sona erdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.