Havadis16.com - 18 Ekim 2018, Perşembe

ULUCAMİ’DEKİ KABE ÖRTÜSÜ İBADETHANEYİ MÜZEYE ÇEVİRDİ

19 Temmuz 2014
ULUCAMİ’DEKİ KABE ÖRTÜSÜ İBADETHANEYİ MÜZEYE ÇEVİRDİ için yorumlar kapalı
ULUCAMİ’DEKİ KABE ÖRTÜSÜ İBADETHANEYİ MÜZEYE ÇEVİRDİ

Bursa Ulucami’ndeki kıymetli eserlerin gün yüzüne çıkartılması, ibadethanenin müze havasına bürünmesine yol açtı. Yavuz Sultan Selim Han’ın getirdiği kabe örtüsünün restore edilip cemekanda sergilenmeye başlaması, ziyaretçilerin uygunsuz hareketlerinden dolayı, ibadet edenleri rahatsız ediyor.


Bursa Kent Konseyi Tarihi Kültürel Miras Grubu Başkan Yardımcısı Ali Turan, restore edildikten sonra camekan ile korunan örtünün ziyaretçilerinin, ibadet edenlerin huzurunu bozduğunu söyledi. Ali Turan, “Ecdadımızın 4 asır önce Ulucami’nin kıble duvarına yüksek yere astıkları örtünün 2014 yılında restore edilmesinden sonra özel iklimlendirmeli camekan ile doğu tarafında sergilenmeye başlaması namaz kılanların huzurunu kaçırdı. En safta olduğu için kadın ve çocuklar da bu camekandaki örtüyü görmeye geliyor. Kibarca ve sessizce inceleyip gitseler sıkıntı olmayacak. Ancak günümüz teknoloji çağı olduğundan her gelen bir de poz verip fotoğraf çekmeye başlıyor. Bu eser zaten 500 yaşında bir eser, fotoğraf çekilmesi çok uygun değil. Ayrıca her flaş patladığında duvarlardaki hatların da renkleri soluklaşıyor” dedi.
Örtünün olduğu vitrini stüdyoya çevirdiklerini ifade eden Turan, “Önce kadınlar poz veriyor, ardından aile boyu fotoğraf çektiriyorlar. Böyle bir ortamda Ulucami’de namaz kılmak güçleşti. Manevi havası da kadınların gürültüsü yüzünden bozuluyor. Zaten Batı tarafından Ulucami Vav’ının önünde namaz kılmak ve dua için gelen kadınlar ortalığı karıştırıyordu. Şimdi de kabe örtüsü ile Ulucami’nin doğu tarafında da huzur kaçtı. İbadet etmek daha zor hal aldı. Bu eserler kıymetli camide sergilenmeli. Bizim yetkililerden talebimiz, bu vitrinin caminin arka tarafında, müezzin odasının yanındaki alanda kadınlarında rahatça ziyaret edebilecekleri bir yere çekilmesidir. Kadınlar bu örtüyü görmek için ön tarafta erkeklerin namaz kıldığı alana gelmezler. Ulucami içerisinde ibadet alanları ile ziyaret alanların daha keskin hatlarla belirlenmesi ve düzenin tesis edilmesi gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.