Havadis16.com - 22 Ekim 2018, Pazartesi

Uludağ İhracatçı Birlikleri(UİB),Türk EXİMBANK yöneticilerini İhracatçılarla buluşturdu

21 Mart 2013
Uludağ İhracatçı Birlikleri(UİB),Türk EXİMBANK yöneticilerini İhracatçılarla buluşturdu için yorumlar kapalı
Uludağ İhracatçı Birlikleri(UİB),Türk EXİMBANK yöneticilerini İhracatçılarla buluşturdu

UİB KOORDİNATÖR BAŞKANI ORHAN GENÇOĞLU, “BURSALI FİRMALARIN KULLANDIĞI EXİMBANK KREDİLERİ, İSTANBUL’UN 20’DE 1’İ ORANINDA; ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE BURSA’NIN PAYININ ARTACAĞINA İNANIYORUZ”

TÜRK EXİMBANK GENEL MÜDÜRÜ HAYRETTİN KAPLAN, “BU YIL SİGORTA VE KREDİ OLARAK TOPLAM 30 MİLYAR DOLAR VERMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ.”

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan ve Eximbank yöneticilerini Bursalı ihracatçılarla bir araya getirdi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay, Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) Başkanı Şenol Şankaya ve firmaların ihracat biriminde çalışan yetkililer katıldığı Türk Eximbank Kredi ve Sigorta Programları Bilgilendirme Toplantısı’nın açılış konuşmasını yapan UİB Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu, “Bursa Türkiye’nin önemli sanayi merkezlerinden biri ve ihracatta çok büyük bir paya sahip konumda; ancak böylesi önemli olan şehrimizde Türk Eximbank kredilerinden yeteri kadar yararlanılmamaktadır” dedi. 2012 yılında Bursa’nın kullandığı Eximbank kredilerinin toplam Eximbank içindeki payının yüzde 2,38 olduğuna dikkat çeken Orhan Gençoğlu,
“Bursa firmalarının kullandığı Eximbank kredileri toplam 400 milyon dolar seviyesindedir. Buna göre Bursa, İzmir ile Ankara’nın 5’te 1’i, İstanbul’un ise 20’de 1’i kadar Eximbank kredisi kullanmıştır. İhracatçı firmalarımızın rekabet gücünü devam ettirebilmesi için düşük faizli krediye ihtiyaçları vardır. İhracatçılarımızın Eximbank kredilerinden daha fazla yararlanmaları gerekmektedir. Önümüzdeki dönemde Eximbank kredi kullanımlarında Bursalı ihracatçı firmalarımızın payının artacağına inanıyoruz” diye konuştu.

“BU YIL 30 MİLYAR DOLAR KREDİ HEDEFİMİZ VAR”

Son 2 yıl içinde Türk Eximbank olarak önemli bir gelişme kaydettiklerini söyleyen Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, “Firmalara verdiğimiz sigorta ve kredi oranlarını özellikle son 2 yıl içinde artırdık. ” açıklamasında bulundu.

Eximbank’ın sigorta ve kredi oranları ile ilgili bilgi de veren Kaplan, “Bu yıl sigorta ve kredi olarak toplam 30 milyar dolar vermeyi düşünüyoruz. Geçen yıl hedefimiz 22 milyar dolardı ve buna ulaştık. Bu yıl da 30 milyar dolara ulaşmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu. Kaplan, piyasadaki gelişmelere bağlı olarak faiz oranlarında düzenlemeler de yaptıklarını sözlerine ekledi

Hayrettin Kaplan ayrıca, son 2 yılda birçok ili ziyaret ettiklerini, İstanbul’a taşındıktan sonra büyük potansiyele sahip Bursa’yı ziyarete geldiklerini ve Bursa’nın daha aktif olması için daha sık çalışmalar içerisinde olacaklarını söyledi.Bursa temsilciliğinin güçlendirileceğini ifade eden Kaplan, hacim artarsa gelecek dönem temsilcilik açılabileceğini de kaydetti.

Seminerde, Türk Eximbank Genel Müdür Yardımcıları olan Mesut Gürsoy krediler, Alaaddin Metin ülke kredileri ve Cenan Aykut ise sigorta ve garanti işlemleri konularında katılımcılara bilgiler aktardılar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.