Havadis16.com - 17 Aralık 2018, Pazartesi

Uludağ Üniversitesi’nde ilk …

30 Ocak 2017
Uludağ Üniversitesi’nde ilk … için yorumlar kapalı
Uludağ Üniversitesi’nde ilk …

Uludağ Üniversitesi, Türkiye’de eğitim görmek isteyen yabancı öğrencilerin başvurduğu Yabancı Öğrenci Sınavı’nı (YÖS) ilk defa dünyanın 12 farklı ülkesinde kurduğu merkezlerde yapacak.

Yabancı öğrenci sayısını 5 bin seviyelerine çıkarmayı hedefleyen Uludağ Üniversitesi, bu kapsamda 12 farklı ülkede 14 YÖS Sınav Merkezi açtı. 02 Ocak-31 Mart 2017 tarihleri arasında üniversitenin internet sitesinden başvuruların alınacağı UÜYÖS Merkezleri’nde 30 Nisan ve 06 Mayıs’ta sınavlar yapılacak. Daha önce sadece Türkiye’de ofis açan ve sınav yapan Uludağ Üniversitesi’nin merkezlerine yoğun bir başvurunun olması bekleniyor.

HEDEF 5 BİN YABANCI ÖĞRENCİ

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, 3. Nesil Üniversite hedefiyle her alanda önemli yenilikler yapmaya başladıklarının altını çizdi. Daha önce yapılmayan çok sayıda projeye imza attıklarını belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, “Yabancı öğrenci sayımızı da 5 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu anlamda da bir takım girişimlerde bulunduk. Önceki senelerde bin ile bin 500 olan öğrenci sayımız şuanda 3 bin seviyelerinde bulunuyor. Bu sene ilk kez dünyanın 12 farklı ülkesinde 14 sınav merkezi açtık. Öğrencilerden yoğun bir başvuru olacağını düşünüyoruz. Başvuruları internet sitemizden alacağız. 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde burada gelecek öğrencilerle birlikte 4 bini geçen bir yabancı öğrenci kontenjanımız olacak. Hemen hemen her fakültemizde ve bölümümüzde yabancı öğrencilere eğitim vermeye devam ediyoruz. Bu sayıları daha da yukarılara çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

12 ÜLKEDE 14 SINAV MERKEZİ

2017-2018 eğitim öğretim dönemi için Türkiye dışında; Kırgızistan, Endonezya, Ruanda, Pakistan (2 adet), Almanya, Yunanistan, Bosna Hersek, Azerbaycan, Ürdün, İran ve Nijerya (2 adet) ofisler açan Uludağ Üniversitesi’nde dünyanın 120 ülkesinden toplam 3 bin 300 yabancı öğrenci eğitim görüyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.