Havadis16.com - 21 Mayıs 2018, Pazartesi

Uluslar arası etkinlikler yapmak cesaret ister!

9 Kasım 2016
996 kez okundu
Uluslar arası etkinlikler yapmak cesaret ister! için yorumlar kapalı

Çok sık yurt dışına çıkan biri değilim. Geçen hafta bir tur şirketiyle 3 günlüğüne Malta’ya gittim. Akdeniz’de küçük bir ada olmasına rağmen gelirini tamamen turizm üzerine kurmuş, yıllık kişi başına düşen 23 bin dolar milli geliriyle, AB’nin en önemli ve en zengin ülkesi durumunda.

Kanuni Sultan Süleyman’ın komutanlığındaki Osmanlı ordusunun kuşatmasında tam 4.5 ay kalan bu adayı maalesef küçük bir hatadan dolayı alamamışız. Kuşatmanın kalktığı  8 Eylül 1565 tarihi onlar için zafer günü .

Ve her yıl Malta’nın başkentinde dikilen  zafer anıtının önünde o gün Zafer Bayramı olarak kutlanıyor.Hatta bir gün değil, tam bir hafta süren festival eşliğinde. Maltalılar koyu Katolik ve  milliyetçi halk olarak biliniyor.

Malta ile ilgili birkaç ilginç detayı facebook sayfamda paylaştım. Ayrıntılı olarak Havadis16 dergisinde ve haber sitesinde yazacağım. Bu yazımın konusu Malta değil, ama yurt dışına çıkıp geldiğinizde ülkenizin değerini daha çok anlıyorsunuz ve sınırlar dışında özellikle batıda hani medeniyetin merkezi deniliyor ya,  ülkemize ve insanımıza  yönelik bakışı da çok iyi fark ediyor, asıl medeniyet merkezinin bu topraklar olduğuna karar kılıyorsunuz.

Evet, ülke sınırları dışında ki özellikle AB’de  Türkiye’ye bakış  olumsuz. Müslüman ülke olmamız, küresel güçlere boyun eğmememiz elbette etken.

Hele son birkaç yıldır artan terör olaylarına, bir de son olarak 15 Temmuz darbe girişiminin eklenmesiyle güvensiz ülke sıralamasında aniden basamakları  üçer beşer çıkarak ilk sıralara yerleşme şerefini elde ettiren o güçlerin başarısını da kutlamak lazım !..

****                    ****                         ****

İşte böyle bir ortamda Bursa’da çok önemli bir organizasyon yapıldı, ama  nedense gerekli ilgiyi çekemedi.Organizasyonun  mimarı böyle bir etkinlik yerine tamamen kendisinin dışında başka etkinlikle gündeme geldi, üstelik haksız yere günah keçisi ilan edildi.

Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (Bufsad) işbirliğiyle düzenlenen, ana temasını kent dialoglarının oluşturduğu 6. FotoFest yarışmasına tam 56 ülkeden 130 yabancı fotoğraf sanatçısı katıldı.

Doğrusu dışarıda ülkemize bakışın olumsuz olduğu ve içeride de sıkıntıların yaşandığı bir dönemde uluslar arası organizasyon düzenliyorum demek biraz cesaret ister. Bunu  organizasyondan önce Gölpark Tesisleri’nde katıldığım tanıtım toplantısında Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe zaten  söylemişti:

İstanbul, Ankara gibi büyük illerde yapılan uluslar arası festival ve etkinlikler iptal edilirken, biz 56 ülkenin katılımıyla uluslar arası fotoğraf etkinliğine imza atıyoruz. Bu  etkinliği düzenlemek böyle ortamda büyük başarıdır”.

****                         ****                        ****

Geçen yıl bu organizasyona 27 ülke katılmıştı. Bu sene aralarında AB üyesi Danimarka, Norveç, İngiltere, İtalya,Fransa, Belçika gibi ülkelerin bulunduğu Doğudan İran, Hindistan, Balkanlardan Kosova ve okyanus ötesi ABD ile Avustralya’‘nın yer aldığı tam 56 ülke. Bu kadar ülkeye diplomatik anlamda duyuru yapıp, sanatçısını Türkiye’ye ve Bursa’ya getirip ağırlamak hakikaten büyük külfet ve başarı.

O başarının ardındaki isim Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni.

Hani şu son dönemde Cumhuriyet Balosu etkinliğinde Büyükşehir Belediyesi Merinos Tesislerinde yapılan alkol servisi ile şimşekleri üzerine çeken isim.

Hala da anlamış değilim.

Neden böyle vicdanları rahatsız eden bir durumda merkezdeki isim olabiliyor?

Halbuki Cumhuriyet Balosu kutlamasının sadece davetlisi. Herkes gibi kutlamaya katıldı ve üstelik yeğeninin nişanı dolayısıyla en erken davetten ayrılan biri.

Sadece yaptığı, bu servisin yerinin ve zamanının uygun olmadığını açıkça beyan etmesi.

Bir de kendinden çok önce Cumhurbaşkanının özel kalemine iletilen bu rahatsızlığın, özel kalem müdürü tarafından atılan tiwini retwitlemesi.

****                        ****                          ****

Bu konuyla ilgili görüşümü daha evvel aktardığım için uzatmayacağım.Davetin ev sahibi Bursa Valisi İzzettin Küçük’ün de yanıltıldığı ve kumpasa getirildiği kanaatindeyim. Sadece, Hasan Çepni’ye yöneltilen eleştirilerin ağır olduğunu ve hak etmediğini belirtmek isterim. Kendisinin savunucusu değilim, böyle bir görevim de yok.

Hasan Çepni’yi MÜSİAD başkanlığından bu yana tanırım. MÜSİAD’a uzun yıllar başkanlık yapan, Bursa’nın STK’larında görev alan ve özel şirketiyle de kimseye maddi anlamda eyvallahı olmayan, hiçbir rant peşinde koşmayan biri. Ön plana çıkmayı, reklamını yapmayı da sevmeyen biri. Sade yaşamı ve dürüst kişiliğiyle de beyefendi.Sanırım, bulunduğu makam gereği ve yaptığı işler dolayısıyla yerelde rakip olarak görüldü ve birilerinin gözüne geldi!..

Lakin, sadece Hasan Bey için geçerli değil, onun gibi örnek çok. Bursa’ya değer katan bu tür insanların da ucuz hesaplar uğruna harcanmaması gerektiğine inanıyorum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.