Havadis16.com - 18 Aralık 2018, Salı

UMKE Temel Eğitim Kampı gerçekleşti

19 Temmuz 2018
UMKE Temel Eğitim Kampı gerçekleşti için yorumlar kapalı
UMKE Temel Eğitim Kampı gerçekleşti

Bursa, Çanakkale, Balıkesir ve Yalova illerinden gelen Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) gönüllülerinin katıldığı 17. Bölge Güney Marmara İlleri UMKE Temel Eğitim Kampı gerçekleşti.

Bursa AFAD tatbikat alanında gerçekleştirilen eğitim kampına Bursa’dan 60, Balıkesir’den 19, Çanakkale’den 16 ve Yalova’dan 2 kişi olmak üzere toplam 97 UMKE gönüllüsü katıldı. Gönüllüler eğitim sürecinde; enkazda yaralıya müdahale, triyaj ve olay yeri yönetimi, toplu trafik kazaları konularında tatbikatlar gerçekleştirirken oryantiring etapları düzenleyerek vaka çalışmaları yapma fırsatı buldu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, UMKE’nin afet ve olağandışı durumlarda olay yerinde medikal kurtarma yapmak üzere eğitim almış gönüllü sağlık personellerinden oluştuğunu söyledi. İlk UMKE ekibinin Bursa’da oluşturularak daha sonra ülke çapında 81 ile yayıldığının bilgisini veren Dr. Akan, “Balıkesir, Yalova, Çanakkale illerinin içinde bulunduğu Güney Marmara İlleri UMKE’nin koordinatörlüğünü ilimiz yapmaktadır. Yıl içerisinde belirli periyotlarla düzenlenen bu eğitim ve tatbikatlarda, tamamen gönüllü sağlıkçılardan oluşan ekiplerimiz, afet ve acil durumlarda etkin müdahale yeteneklerini geliştirmektedirler” dedi.

Bursa bölgesinin birinci derece deprem kuşağında yer aldığını hatırlatan Dr. Akan, “Deprem, sel, heyelan, yangın gibi olaylar her an her yerde gerçekleşebilmektedir. Bu anlamda ilimizde oluşabilecek afet durumlarında yaralılara ilk olarak ulaşacak olan ekiplerimizden olan UMKE’nin koordineli bir şekilde hareket edebilmesi büyük önem arz etmektedir. Tatbikat neticesinde olası bir afet durumunda UMKE ekiplerimizin yaralılara, hızlı ve güvenli bir şekilde müdahale ederek, sistemli bir şekilde hareket edebilmelerini amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.