Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

UNESCO’dan İsrail’e tokat gibi karar: Mescid-i Aksa müslümanların

23 Ekim 2015
UNESCO’dan İsrail’e tokat gibi karar: Mescid-i Aksa müslümanların için yorumlar kapalı
UNESCO’dan İsrail’e tokat gibi karar: Mescid-i Aksa müslümanların

UNESCO, Mescid-i Aksa’nın ve Kudüs’ün Müslümanlara ait olduğunu kabul etti. UNESCO, İsrail’i kınayan bir kararı da kabul etti.

İnternethaber sitesinde yer alan habere göre Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Kudüs’te El-Aksa Camii’nde ibadet özgürlüğünü kısıtlayan ve kutsal kurallara uymadıkları için İsrail’i kınayan bir kararı kabul etti. İlk taslak önerisindeki Yahudilerin ağlama duvarı olarak kullandığı Batı duvarının da Müslümanlara ait olduğu yer almakla birlikte gelen tepkiler üzerine bu öneri geri çekildi.

26 ÜLKE EVET DEDİ

Fransa’da dün gerçekleşen oylamada, Mısır, Tunus, Cezayir, Fas, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından Filistin lehine 26 oy, aralarında ABD, İngiltere ve Almanya’nın bulunduğu 6 ülke ise “hayır” oyu kullandı. Fransa’nın da içinde bulunduğu 25 ülke ise “çekimser” oyu verdi.

FİLİSTİN’İN BAŞKENTİ OLARAK ONAYLANDI

Kabul edilen kararda Kudüs “Filistin’in işgal altındaki başkenti”olarak onaylandı. İsrail’in El-Aksa Camii’nde ibadet özgürlüğü kısıtlamalarını kınandı. Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’de İsrail eylemlerin İsrail yönetimi hakkında yapılan şikayetleri yineledi.

UNESCO’NUN GÖREV SORUMLULUĞU VAR

UNESCO yönetim kurulundan Irina Bokova, salı günü BM’ye “daha fazla yerde gerginlikleri tahrik etmemesi ve o kutsal mekanların kutsallığına saygı tavsiyesi yönünde kararlar alması” çağrısında bulundu. Bokova yaptığı açıklamada “Hepimiz diyalog, hoşgörü ve barışı teşvik eden kararlar almalıyız, UNESCO’nun görev sorumluluğu var,” dedi.

İSRAİL’İ KINAMA ÇAĞRISI YAPILDI

Altı sayfalık karar tasarısında ayrıca Uluslararası toplumu İsrail’i son terör hareketleri bahanesi ile vatandaşlarını silah taşıma yetkisi vermesinden dolayı kınanması çağrısı yapıldı.

İSRAİL’İN İTİRAZI ERTELETTİ

Kararda, Bethlehem Hebron ve Rachel’ın Tomb Patrikler Türbesi’nin “Filistin ayrılmaz bir parçası” olduğu yinelendi. Ancak, Mescid-i Aksa’nın ayrılmaz bir parçası olarak Batı Duvarının da tanınması için çağrıda bulunulan bir fıkra, İsrail’in itirazları sonucu ertelendi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.