Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

UÜ’den büyük başarı

14 Ekim 2015
UÜ’den büyük başarı için yorumlar kapalı
UÜ’den büyük başarı

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde kurulan Kemik İliği Nakli Merkezi, bölgedeki kanserli hastaların umut ışığı oldu.
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıklar Ana Bilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı bünyesinde 2009 yılında kurulan ve sadece Bursa’ya değil Güney Marmara Bölgesi’ne hizmet veren Kemik İliği Nakli Merkezi bugüne kadar gerçekleştirdiği kemik iliği (kök hücre) nakilleri ile kan kanseri (lösemi) y ada lenf bezi kanseri olan hastalar için önemli bir merkez haline geldi.
225 NAKİLDE YÜZDE 85 BAŞARI
Merkezde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı Kemik İliği Nakli Ünitesi sorumlu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vildan Özkocaman, bugüne kadar toplam 225 hastaya kök hücre nakli yapıldığını açıkladı. Nakillerin öncelikle kök hücre toplanarak gerçekleştirildiğini vurgulayan Doç. Dr. Vildan Özkocaman, “Hastalıklara göre kök hücrelerin ya kişinin kendisinden ya da dokuları ona uyan kardeşinden uygun ilik hücreleri alınıyor ve nakil işlemi gerçekleştiriliyor. Hastalığın tipine, evresine, çıkabilecek komplikasyonlara göre değişebilmekle beraber hastalarımızın yüzde 85’i hayatta. Sadece Bursa ve ilçelerine değil, Güney Marmara Bölgesi’ndeki Balıkesir, Gönen, Bandırma, Yalova, Kütahya ve Bilecik’e de hizmet veriyoruz. Merkezimizde Hematoloji Bilim Dalı 24 özel odalı klinik yatağı ve nakil ünitemiz 8 hepafiltreli özel donanımlı odalarla nakil olacak hastaları izleme ve takip sürdürülmektedir. Hastalar nakil sırası beklemiyor. Şu an nakil ünitemiz tüm bu bölgelere yetecek sayıda yatağa sahip. Sayının artması gereken duruma da cevap verebilir” şeklinde konuştu.
Nakil merkezinin yaklaşık 6 yıldır her yıl artan oranda nakil sayısı gerçekleştirdiğinin altını çizen Özkocaman, “Gerek Güney Marmara bölgesinden gelen hastalarımız dahil, Bursalı hastalar nakil olmak için daha uzak bir şehre gitmek zorunda kalmıyor. Kendi şehirlerinde nakil olan hastalarına daha kolay bir şekilde destek olabiliyorlar. Bunlar hastalığın sadece hastayı değil, ailesini ve çevresini de etkileyen önemli bir durum, kriz dönemleri için çok kolaylaştırıcı faktörler olmaktadır. Bursa’da nakil yapılmıyorken hastaların örneğin Ankara’da bir nakil merkezine ya da İstanbul’a gitmeleri ve orada şehre yerleşmeleri, en az 3-4 ay hatta 1 yıl kalacak şekilde bir ev bulmaları gerekiyordu. Ayrıca hastalar teşhislerini koyan merkezde, bildikleri ve güvendikleri kendi doktorları tarafından izleniyor. Bu da önemli bir avantaj olabiliyor. Merkezimizde her yıl 40-50 arasında hastaya nakil yapılmaktadır. Hastalar nakil için sıra beklememektedir. Nakil ünitemiz her geçen yıl nakil sayısını arttırabilmiştir. Yıllık daha fazla sayıda nakili de kaldırabilecek alt yapıya sahiptir” dedi.
KEMİK İLİĞİ NAKLİ NEDİR
Kemik iliği nakli, sağlıklı kök hücreler verilerek hastada yeni kan hücreleri yapılanmasını sağlayarak hastalığın ortadan kaldırılmasını hedefleyen bir tedavi şekli. Kan kanseri, lenf bezi kanseri olan hastalara kemoterapiler sonrası yapılabilmektedir. Bazı hastalıklarda standart tedavi şekli iken, bazı nüksetmiş hastalıklarda kemoterapilerden sonra seçilecek en uygun yaklaşım kemik iliği naklidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.