Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

Vali Canpolat’a ait ilk değerlendirmelerim…

2 Ocak 2019
Vali Canpolat’a ait ilk değerlendirmelerim… için yorumlar kapalı
Resim bulunamadı

24 Haziran erken genel seçimlerinde dillendirildiği için beklenti halinde idi.

”Seçimlerden sonra Bursa Valisi’de değişir”.

Bu değişim genelde valinin kimliği ve ya başarısıyla pek doğru orantılı olmaz.

Zira, Türkiye’nin siyasal geleneği içinde  her genel seçim sonrası ilk olarak valiler ve emniyet müdürlerinin  görev yerleri değiştirilir, kimi merkeze çekilir, kimisi emekliye ayrılır, kimisi büyükelçi olarak ve ya daha  büyük bir ile atanarak terfi ettirilir.

Nitekim, öyle de oldu. Ekim ayının son haftası yapılan 38 ili kapsayan Valiler Kararnamesi’yle  İzzettin Küçük merkeze çekilirken, yerine Konya Valisi Yakup Canpolat atandı.

İzzettin Küçük Bursa’da hemen hemen 2 yıl görev yaptı. 15 Temmuz darbe girişiminden  bir buçuk ay önce  Şanlıurfa’dan Bursa’ya  geldi. Bursa’yı sadece  turistik gezilerinden bilen ki genelde  hep böyledir, Küçük  ayağının tozuyla  kendini darbe girişiminin ortasında buldu.

Hakkını teslim etmek lazım.  O gece  AK Parti İl Binası’na ilk giden  20 kişiden biri olduğum için, İl Başkanı Cemalettin Torun başkanlığında kurulan kiriz masasıyla Vali Küçük’ün tüm girişimlerini, müdahalelerini çok iyi bilenlerdenim.

O gece Vali Küçük sadece Bursa’da olası kanlı çatışmayı önlemekle kalmadı, darbeyi yönetecek sözde komutanı yakalayarak cebinden çıkan 81 ilin darbeci komutanlarının da isim listesini  üslerine gönderdi ve darbenin seyrini değiştirdi.

Yani o gece ve sonrasında devletinin ve milletinin yanında dik duran idarecilerimizdendi. O gece sokağa çıkan halkın mücadelesini ve verilen şehitleri göz önüne aldığımızda  elbette kendisini göklere çıkarma veya minnet duyma gibi bir durumumuz olamaz, ama pek çok komutanın, emniyet müdürünün, kaymakamın darbe girişimcileriyle birlikte hareket ettiğini ve dahi gece yarısına kadar  telefonlarını kapayarak süreci gözlemleyen üst düzey idari yöneticilerin varlığını da bildiğimiz için  kırılma noktasında  “Küçük bizdendi” ve başarılıydı.

/////////                                   ////////                                       ////////

Yeni Valimiz Yakup Canpolat’a gelince, O’da bizden. Tabii sakın benim siyasi kimliğimden dolayı bu “bizdeni “farklı yerlere yorumlamayın.  O süreçte hep kullanıldı.2 kutup  çıktı.

 ”Ya bizden yani devletinden, milletinden yana ya da onlardan yani FETÖC’lerden”.

Canpolat da Konya’da Vali iken devletine ve milletine ne kadar sadık  bir görev adamı olduğunu çok iyi gösterdi. Konya’nın yerel belediyecilik anlamında içini doldurduğu büyükşehir sıfatında da son 2 yıldır katkısını eklemek lazım. Öyle olmasa  adı sadece Konya sınırları içinde kalırdı.

Kendisi başarılı idari yöneticilerimizden biri olarak biliniyor. Benim doğduğum Sögüt’de de  kaymakamlık yaptığı için adını daha bir yakınen biliyorum, Canpolat’ı 2018’in son günü makamında Gazetemiz imtiyaz Sahibi Oğuzhan Kutlucan ve Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Öge ve köşe yazarları olarak hoş geldin ziyaretinde bulunduk.

Diğer valiler gibi o da Bursa’yı pek tanımıyor. Sorunların pek çoğunu genel hatlarıyla  öğrenmiş, daha yolun başında. Ve bu anlamda kendine göre güzel bir metot geliştirmiş:

“Kent adına doğrular doğru insanlarla konuşulursa sorunların çözümü daha kolay olur ve doğru daha hızlı bir şekilde bulunur, Kent kazanır. Ben de geldiğimden bu yana  sizin gibi bu kente değer katan ve doğruların yanında olan kişi, kurum ve yöneticilerle, halkla beraber olup, dinliyorum.Bilgi topluyorum”.

Vali Canpolat’la bir saate yakın sohbetimizde  şehirleşmeden, kimlik  çeşitliliğine,  sanayileşmeden turizme kadar yaptığı değerlendirmelere  baktığımda  kendi adıma diyebilirim ki, 2 aylık sürede  topladığı bilgi ve verileri yılların idari yöneticisi olarak pratikte  belli bir yere oturtmuş ve doğal olarak da kentin gelişimi noktasında süreçte nereye ne yapılması ve nasıl yol alınması gerektiğine dair bir takım  doğru sonuçlara  varmış.

Örneğin bu kentin üniversitesini eksik görüyor. Bugüne kadar hep dile getirilen “Uludağ Üniversitesi’nin  kentle bağı yok” kolaycılığı  yerine, “birkaç tane daha üniversite kazandırılırsa sorun ortadan kalkar”görüşünde:

“Konya’da 5 üniversite var var ve 140 bir öğrenci eğitim görüyor. Bursa’da 2 üniversite de toplam  78 bin öğrenci. Bildiğim kadarıyla birkaç tane özel üniversite kuruluş aşamasında. Eğer bu gerçekleşirse öğrenci sayısının artması kente ekonomik kazanım olarak geri dönerken , rekabet ortamı eğitim kalitesini de yükseltir  ve ihtisaslaşmayı beraberinde getirir.”

Valiler bir belediye başkanı gibi kentin önüne proje, plan ve bütçe koyamazlar ama denetimcilik ve genel merkez yöneticisi olarak beli dönemlerde belli noktalarda yön verebilirler. İşte Canpolat’ın bırakın diğer idari konuları sadece bu konuda kentin önünü açması bile, bizim için büyük bir katkıdır. Eğer bunu başarırsa o da bir önceki Vali Küçük gibi  kentin seyrini değiştirir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.