Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

Vali Harput Tahtakale esnafını gezdi

24 Mart 2013
Vali Harput Tahtakale esnafını gezdi için yorumlar kapalı
Vali Harput Tahtakale esnafını gezdi

 Bursa valisi Şahabettin Harput Tahtakale’de esnafı, yöre sanatçılarını ve el sanatları ustalarını ziyaret etti.

Tahtakale’de bulunan  Aşıklar çay ocağında yöre sanatçılarından türküler dinleyen Bursa Valisi Şahabettin Harput, burada insan huzur buluyor, ortamınız çok nezih  sizlere teşekkür ederim dedi.
Esnafların ve vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılanan Vali Harput kabak oyma ve süsleme sanatçısı Bedri Karalar ile görüşen ve bu konuda bilgi alan Vali Harput, Tahtakale’nin Bursa için ayrı bir önemi olduğuna vurgu yaparak bu bölgenin daha da güzelleşeceğinin altını çizdi. Özellikle İznik bölgesinde yetişen değişik bir tür kabağı kuruduktan sonra değişik şekil ve motifler ile süsleyerek aksesuar yapan bu ustalarımızı ben kutluyorum. Bursa’nın tanıtımında önemli katkıları olan Bedri Karalar yeni ustalar yetiştirerek bu işi yaygınlaştıracak. Bursa, Turizmde daha büyük atılımlar ile iyi ilerlemeler kaydettiğini görüyoruz. Bu arkadaşlarımızın yaptıkları çalışmaların boşa gitmemesi ve karşılığını bulması lazım. Büyük bir sabır, maharet ve ustalıkla yaptıkları bu çalışmalardan dolayı kendilerini kutluyorum dedi.

Kabak süsleme ustası Bedri Karalar ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Turizme olan katkılarınızı bilen biri olarak Bursa’ya özgü 30’a yakın Bursa resimleri ve figürleri ile aplik ve buzdolabı süsü yapıyorum. Gelen misafirlere Bursa’mızın Kılıçkalkan, Hacivat- Karagöz, Teleferik ve Yeşil motifli süs eşyalarımızı vermenizi istiyorum dedi.

Bursalı ahşap ustası 68 yaşındaki Bedri Karalar<http://www.haberler.com/karalar/>, ince uçlu matkapla desenler işleyip, renkli boncuklarla süslediği su kabaklarını (Susak), içine yerleştirdiği ampullerle aydınlatma aksesuarlarına dönüştürüyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.