Havadis16.com - 21 Mayıs 2018, Pazartesi

Vali ilçeleri ziyaret ediyor

7 Eylül 2016
Vali ilçeleri ziyaret ediyor için yorumlar kapalı
Vali ilçeleri ziyaret ediyor

Bursa Valisi İzzettin Küçük, ilçe ziyaretleri kapsamındaki ilk gezisini Mustafakemalpaşa’ya gerçekleştirdi. Mustafakemalpaşa Kaymakamlığı’nda başlayan ziyaretler dizisinde daire amirleri ile tanışan Vali Küçük, Kaymakam Mustafa Masatlı ve Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ile birlikte restorasyonun ardından kültür merkezine dönüştürülen Taş Mektep’te incelemelerde bulundu.

Belediye Hizmet Binası’nı ziyaretinde Başkan Sadi Kurtulan’dan Mustafakemalpaşa hakkında brifing alan Bursa Valisi İzzettin Küçük, esnaf ziyaretlerinden sonra yapımı devam eden Hükümet Konağı’ndaki çalışmaları yakından takip etti.

Ziyaret programında, Dere Mahalle’de faaliyetlerine devam eden SODEM Eğitim Merkezi’ni gezerek  kursiyerlerin çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Küçük son olarak

Devecikonağı Mahallesi’nde bulunan Mermerciler Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürlüğü Hizmet Binası’nın açılış törenine katıldı.

 

‘Mermercileri bir araya toplayacağız’

 

Törende Konuşan Vali İzzettin Küçük, Bursa’nın Ege Bölgesi’ne açılan kapsı olan Mustafakemalpaşa’nın zengin değerlere sahip olduğunu söyledi.

Vali Küçük; ” Her türlü meyvenin sebzenin öbek öbek ekilip biçildiği, güzel bir bölgedeyiz. Tabi ayrıca bir de mermer var. Bunun yanında bölgede yüksek miktarda bor madeninin de bulunduğunu söylediler. Allah ne kadar nimet varsa Mustafakemalpaşa’ya bahşetmiş. Mustafakemalpaşa’yı çok beğendiğimi ifade ederek, çok şanslı olduğunuzu da belirtmek isterim. Çok tatlı bir coğrafya. Tabi bu nimetleri işlememiz de gerekmekte. Sonuç itibariyle Allah’ın verdiği  nimetleri akılla ve bilgiyle işleyerek pazarlayacağız. Bunun için de muhakkak bir alt yapı çalışması yapmalıyız. Bir yerde bir iki tane sarraf, altın satsa oraya fazla rağbet olmaz. Fakat Kapalı Çarşı’ya gidin ve orada onlarca sarraf var. Oraya da herkes akın akın gidiyor. Türkiye’nin en güzel beyaz mermerlerinden birisinin kaynağı burada, bizlerin de burada mermerle uğraşan sanayicilerimizi toplamamız lazım. İnşallah en yakın zamanda kamulaştırmalar tamamlanacak ve burayı mermer alanında komplike bir alana çevireceğiz. Bu binanın restorasyonunda emeği geçen benden önceki Vali Münir Karaloğlu’na da çok teşekkür ediyorum. Tekrardan ekmeğini taştan çıkaran mermercilerimize hayırlı ve bol kazançlar diliyorum.” dedi.

 

‘Zenginliklerimize el birliği ile sahip çıkacağız’

 

Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ise Bursa Valisi İzzettin Küçük’ün ilk ziyaretini Mustafakemalpaşa’ya gerçekleştirmelerinden memnuniyet duyduklarını söyledi.

Başkan Kurtulan; ” Önemli yer altı zenginliklerimizi ekonomiye kazandırmanın çabası içindeyiz. Bu konuda Mermer OSB’nin öncülüğünde her geçen gün yeni atılımlar yapılıyor. Mustafakemalpaşa beyaz mermerini artık tüm dünya tanıyor. Dünyanın bir çok coğrafyasında bu mermeri görmenin gururunu yaşıyoruz. Merkezi hükümet ve yerel yöneticiler olarak el birliği ile çalışarak yer altı zenginliklerimize sahip çıkacağız ” dedi.

 

‘Kamulaştırma sürecek’

 

Aynı zamanda Mermer OSB Müteşebbis Heyeti Başkanı da olan Kaymakam Mustafa Masatlı ise 75 milyon m3 rezerve sahip Mermer OSB’nin ulaşım imkanlarının rahatlığı dolayısıyla gelişime açık olduğunu belirtti.

Mermerciliğin adresinin Mustafakemalpaşa olduğunu vurgulayan Kaymakam Masatlı; ” 1998 yılında üç ortaklı başlayan Mermer OSB kurulum çalışmalarına yaklaşık 3 ay önce Mustafakemalpaşa Belediyemiz de %23 hisse ile ortak oldu. Bölge, 80 hektar büyüklüğündedir. Parsellerimiz 5 ila 40 dekar arasında değişmektedir. 53 hektarlık alan daha kamulaştırılacaktır.  Bu hizmet binası da Valimizin talimatları doğrultusunda bedelsiz olarak tahsis edilmiştir. Bursa ve diğer kentlerdeki mermer yatırımcılarını Mustafakemalpaşa’ya davet ediyoruz” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından, Vali İzzettin Küçük ve törene katılan protokol tarafından kurdelesi kesilen Mermerciler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürlüğü hizmete açıldı.

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.