Havadis16.com - 17 Kasım 2018, Cumartesi

Vefa yemeğinde en çok konuşulan kimdi?

7 Şubat 2018
307 kez okundu
Vefa yemeğinde en çok konuşulan kimdi? için yorumlar kapalı

Bir siyasetçi düşünün ilk seçim bölgesi ile son seçim bölgesinde hep gündemde kalsın. Siyasi ağırlığını artırarak hep sürdürsün.

Türkiye’de tek örneği var, o da Faruk Çelik!

Hem Bursa’da hem Urfa’da adı hiç gündemden düşmüyor. AK Parti Bursa Teşkilatı’nın pazar akşamı düzenlediği vefa yemeğinde de kulis sohbetlerinin ana konusunu oluşturdu.

Çünkü o hafta sonu Urfa’da idi. O’nun Urfa gezisini özellikli kılan ise AK Parti hükümetlerinde en uzun soluklu bakan olarak görev yaptıktan sonra 19 Temmuz 2017 tarihindeki kabine revizyonunda, dışarıda kalan 6 bakandan biri olarak, 7 ay sonra ilk defa Urfa’ya gitmesi ve orada miting havasında karşılanması idi.

O gün Urfa Havalimanı’ndaki karşılamada bulunan Harmancık eski İlçe Başkanı Bayram Çetinkaya ile  vefa yemeğinde aynı masada idik.

“Tek kelime ile muhteşemdi. Sanki seçim mitingi. Ben böyle bir kalabalığı Urfa’da en son 1 Kasım seçim sürecindeki açık hava toplantılarında gördüm” dedi.

Devam etti:

Milletvekilleri, belediye başkanları, ilçe başkanları, partililer, vatandaş tarafından büyük bir ilgi ve sevgiyle karşılandı. Şanlıurfa Valisi, Jandarma Alay Komutanı da vardı. Çıkışta kent merkezine kadar uzun bir konvoy oluştu. Kendisi de bu kadarını tahmin edemiyordu.”

*******                             *******                          *******

Urfa halkının Faruk Çelik’e olan sevgisini ve ilgisini burada anlatmaya gerek yok. Basın Yayın Enformasyon İl Müdürlüğü’nün Urfa’ya düzenlediği geziye katılanlardan biri olarak orada kendisine duyulan sevgiye şahitlik ettiğimi belirtmeliyim. Çelik’e hafta sonu gösterilen büyük ilgi ile görevdeki bir bakan gibi kendiliğinden ortaya çıkan protokol karşılama töreni için bir anlamda iadeiitibar diyebiliriz.

Zira Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Nisan referandumunda yüzde 70.95 “evet” oyu ile en yüksek anayasa değişikliğini onaylayan ve aynı zamanda Harran ilçesindeki yüzde 93 ile Türkiye’nin evet oyu rekorunu kıran Şanlıurfa’ya 23 Haziran 2017’de teşekkür ziyaretinde bulunmuştu.

Bu ziyarette yanında yer alan dönemin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’i, kalabalık içinden bir grup yuhalayarak protesto etmişti. Sonradan belli kaynaklar tarafından örgütlendikleri belirtilen bu kişilere Urfalılar tepki gösterse de Çelik için siyaseten hiç hoş olmayan ve de hak etmediği bir tablo ortaya çıkmıştı.

******                                 ******                        ******

Bayram Çetinkaya, “O tarihten beri Çelik hiç gitmedi, bir gitti bakan gibi karşılandı. Önce İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Ardından Hilvan, Siverek, Birecik, Halfeti, Bozova, Yaylak, Yaslıca, Karaköprü, Akçakale, Eyyübiye, Haliliye’ye gitti. Taziye ziyaretlerinde de bulundu. Vatandaşlarla, köylülerle sohbet etti. Urfa uzun aradan sonra gittiği için özlemiş, o da öyle, özlem giderdi.”

Çelik, Urfa ziyaretinden önce Bursa ve Ankara arasında gidip geliyordu. Bakanlıktan ayrılınca bir süre sessizliğe gömülen Çelik, son iki aydır Bursa’da çeşitli dernek, STK esnaf ve iş dünyası örgütleri ile gençlere yönelik yaptığı basından uzak ziyaretlerle adından söz ettirirken, il başkanlığı ve belediye başkanlıkları ziyaretiyle de parti kulislerinde önümüzdeki döneme hazırlandığı yönünde değerlendirmelere yol açıyor.

Sonuçta ister yerel, ister genel olsun, şu bir gerçek ki Faruk Çelik’in “siyasi ve özgül ağırlığının”  AK Parti’nin Bursa tarihinde başka rakibi yok. Masamızda bulunan bir partilinin dediği gibi özetle “adamın adı bile yetiyor

Bu arada dağ yöresinin etkili isimlerinden Bayram Çetinkaya bugün Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi altında bulunan eşine böbreğinin birini vermek için operasyona girecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.