Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

Veresiye defterleri de kül oldu

12 Ekim 2015
Veresiye defterleri de kül oldu için yorumlar kapalı
Veresiye defterleri de kül oldu

Bursa Kapalıçarşı Mobilyacılar Çarşısı’nda hafta sonu yaşanan yangının izleri silinmeye çalışılıyor. Yangında sadece 52 dükkandaki mobilya, yorgan ve halılar değil esnafın müşterilerinden tahsil etmek için tuttuğu veresiye defterleri de kül oldu. Yanan dükkanların içinde bulunan veresiye defterlerinin yanması çarşı esnafını kara kara düşündürüyor.

Cumartesi gecesi Mobilyacılar Çarşısı’nda meydana gelen yangın, çarşı esnafını çok zorumda bıraktı. Yangının ardından belediye ekipleri temizlik çalışmasını sürdürüyor. Yangında zarar gören dükkanlarda bulunan veresiye defterleri de kül olup gitti. Çarşı esnafı borçlarını nasıl tahsis edeceği konusunda kara kara düşünüyor. Ayrıca dükkanlarda bulunan yüz yıllık el yazması bazı Kuran-ı Kerim’ler de zarar gördü. Ancak Kuran-ı Kerim’lerin sayfalarının etkilenmemesi ise dikkat çekti.

Yaklaşık 150 bin liralık zararı olduğunu belirten çarşı esnafı Ufuk Karaali, “ Evraklarımız, senetlerimiz ve veresiye defterlerimiz yangınla beraber kül olup gitti. Belediye başkanımız derdimize çare olacağını söyledi. Yangının ardından buraya gelen giden kimse yok. Herkes şu an beklemede. Biz dükkanımızın yeniden yapılmasını istiyoruz. Borçlarımızın bilenlerin getirmesini tabi ki istiyoruz. Yetkililer 1,5 sene sonra dükkanların yapılabileceğini belirtti. Fakat bu bizim için çok üzün bir süre. Esnaf çok mağdur durumda” dedi.  Yangının ardından ekipler temizleme çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.