Havadis16.com - 13 Aralık 2018, Perşembe

Viyadük üstü uçak pisti

16 Ekim 2015
Viyadük üstü uçak pisti için yorumlar kapalı
Viyadük üstü uçak pisti

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Aralık 2013 tarihinde  açılışını gerçekleştirdiği ve  2 bin metre olan pistin 2 bin 500 metreye çıkarılması talimatı verdiği Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nda pist uzatma çalışmaları tamamlandı. Altından D400 Karayolu geçen pistin üzerine inen uçaklar, yolu kullanan sürücüleri ilk etapta korkutsa da, Türkiye’de bir ilk olan pist ilginç görüntüler ilginç görüntülere sahne oldu.

20 Ekim 2014 tarihinde başlanan pist uzatma ve alt geçit çalışması yaklaşık 1 yıl gibi bir sürede tamamlandı.
Uçak trafiğine açılmasının ardından dün ilk uçak piste teker koydu. Pistin uçuş trafiğine açılmasını TAV Havalimanları’nın İcra Kurulu Başkanı Sani Şener Facebook hesabından paylaştığı bir fotoğrafta duyurdu.
Yolu sürekli olarak kullanan Sıtkı Altuner, yolun üstüne uçak indiğini ilk gördüğünde korktuğunu belirterek, “Bu tür bir olayı ancak filmlerde görmüştüm. İlk gördüğümde uçak üzerime düşüyor zannetim. Korkumu yendiğimde ise çok güzel bir görüntü olduğunu gördüm. Türkiye’de bir ilk olduğunu biliyorum. Emeği geçenlere teşekkürler” dedi.

Havalimanına yolcu taşıyan Ali Ceylan, minibüste bulunan yolcuların ilk etapta korktuğunu belirterek birkaç seferden sonra yolcuların alıştığını dile getirdi.  Havalimanı’nın bulunduğu Kahyalar Mahallesinde ikamet ettiğini söyleyen motosiklet sürücüsü Ümit Güven de Türkiye’de bir ilk olduğunu duyduğu pistin çok ilginç bir görüntü sergilediğini belirterek, “Tüm mahalle halkı ilk etapta korktu, tedirgin oldu. Uçaklar üzerimize düşecek gibi oluyordu ancak sonraları alıştık ve hoşumuza gitti” diye konuştu.

Mahalle sakinlerinden Mahmut Bozkurt ise özellikle çocukların uçak inişlerinde korktuğunu belirtti.
Gazipaşa Alanya Havalimanı bu yol 800 bin yolcuya ev sahipliği yaptı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.