Havadis16.com - 21 Haziran 2018, Perşembe

Yakın takip sürüyor

26 Temmuz 2017
Yakın takip sürüyor için yorumlar kapalı
Yakın takip sürüyor

Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, Bursa’daki havuz denetimlerinin büyük bir titizlikle yapıldığını belirtti.

Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, vatandaşlar tarafından spor, eğlence ve dinlenme amacıyla yoğun bir şekilde kullanılan yüzme havuzlarının denetimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Yüzme havuzlarının denetim ve kontrolünün titiz bir şekilde yapılmasının önemli olduğunun altını çizen Dr. Akan, “Çünkü bakımı, temizliği ve dezenfeksiyonu zamanında ve doğru bir şekilde yapılmayan yüzme havuzları insan sağlığını ciddi anlamda tehdit etmektedir. Kirli havuz suyunun sebep olduğu hastalıkların başında; kolera, tifo, hepatit, bağırsak enfeksiyonları, göz, kulak ve cilt enfeksiyonları gibi pek çok bulaşıcı hastalık gelmektedir” dedi.

Çevre Sağlığı Şubesi tarafından yönetmelikte belirtilen sıklıkta, yüzme havuzu denetimleri ve numune alımı yapıldığını dile getiren Dr. Akan, “Teknik personelimizin aldığı havuz suyu numunelerinin analiz sonuçları mikrobiyolojik açıdan uygun çıkmadığı takdirde; yönetmelik gereği halk sağlığını korumak amacıyla o havuzun faaliyeti durdurularak, dezenfeksiyon işlemleri başlatılmaktadır. Dezenfeksiyon sonrası tekrar alınan numunenin sonucunun uygun çıkması durumunda tekrar faaliyetine izin verilmektedir. Böylece olası bulaşıcı hastalıkların yayılması da engellenmektedir” şeklinde konuştu.

İlk 6 ayda 175 Denetim

Bursa’da aktif çalışan 133 ticari havuz işletmesi bulunduğunun bilgisini veren Dr. Akan, “2017 yılı ilk 6 ayında alınan havuz suyu numunesi 334, yapılan denetim sayısı ise 175 olarak gerçekleşmiştir. Analiz ve denetim sonuçlarının büyük bir kısmının uygun çıkması, halkımızın sağlığı açısından sevindirici bir durumdur. Yönetmelik gereği bir takvim yılı sonunda yapılacak denetimlerde havuz ve havuz suyu kalitesinin uygun çıkması halinde; Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ilgili havuz adına ‘Temiz Havuz Sertifikası’ düzenlenmektedir” diye konuştu.

Denetimlerin amacının yüzme havuzlarının vatandaşlar tarafından daha güvenli bir şekilde kullanımını sağlamak olduğunu ifade eden Dr. Akan, “Bu kapsamda sağlığı etkileyen her konuda gerekli eğitim ve denetim çalışmalarımız devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.