Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

Yalçın, Bursa 2023 Kent Vizyonu için sahada…

14 Kasım 2018
397 kez okundu
Yalçın, Bursa 2023 Kent Vizyonu için sahada… için yorumlar kapalı

Her seçimde olduğu gibi bu seçimlerde de aday adaylığı yarışında en fazla hareketlilik AK Parti’nin il ve ilçe başkanlıklarında yaşanıyor. Parti teşkilatlarından ve dışından tanınmış, tanınmamış isimler belediye başkan adaylığı için dosyasını sunarken, kimi zaman gövde gösterisine dönüşen kalabalıklara da sahne olunuyor.

Salonları, parti binalarını doldurarak çevresi geniş ve güçlü aday izlenimi yaratmak genelde siyasetin bildik, magazinsel görüntüleridir.

Lakin yakından biliyorum, daha bugüne kadar il ve ilçe binalarının içinde ve kapısının önünde izdiham yaratan aday adaylarının hiçbiri aday olma makamına ulaşamadı.

Kaldı ki seçim sisteminin değişmesiyle beraber Yeni Türkiye’nin siyasi atmosferinde de bu tür görüntüler artık “demode” olarak karşılanıyor.

Adayların profilleri, ortaya koyacakları projeleri ve kentlerin vizyonuna katacakları değerler ön plana çıkıyor.

İşte Faruk Çelik örneği. Uzun süredir bu sistemin çizgisinde gidiyor.

Dikkat ederseniz hiçbir kapalı veya açık ortamda bugüne kadar “Ben Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na adayım” demedi. Adayım demek yerine “Bu kente nasıl katkı koyabiliriz?’e kafa yoruyor ve çağrıda bulunuyor:

 “Gelin ortak akılla bu kenti yönetelim.”

*******                              *******                          *******Sedat-Yalçın

2014 yılında Büyükşehir Belediye başkan adayı olmak için AK Parti İl Başkanlığı’ndan istifa eden Sedat Yalçın da yeniden Büyükşehir Belediye başkan aday adaylığı için başvuruda bulunan 4 isimden biri olarak bu siyasi çizgide hareket ediyor.

Kendisiyle pazartesi günü görüştüğümde başvuru dosyasını İl Başkanlığı’na yeni vermişti.

“Adaylık başvuru mesajınızı almadım, basın açıklaması yapmadan mı başvurdunuz?”diye sorduğumda şu cevabı verdi:

“Artık Türkiye değişiyor, toplum değişiyor.  Adaylar gövde gösterisiyle değil, kent gündemine katacakları fikirleriyle, projeleriyle ortaya çıkıp tartışmalılar.”

5 yıl AK Parti İl Başkanlığı yaptığı için Bursa’nın sorunlarını iyi bilen ve il başkanlığı makamında da hem partisini hem de Bursa’yı temsil anlamında bir boşluk bırakmayan Sedat Yalçın, 2014 yılında il başkanı olarak Bursa 2023 Kent Vizyonu adı altında Türkiye’de ilk defa yerel siyasette gerçekleşen çok kapsamlı ve akademik çalışma ortaya koymuştu.

Dedi ki:

“Biz bu çalışmayı dünyanın kentsel anlamda başarılı ve aynı zamanda ekonomik kalkınmasını gerçekleştirmiş şehir uygulamalarını örnek alarak yaptık. Hem parti teşkilatlarında kurduğumuz komisyonlar, hem uluslararası katılımcı teknik heyetler hem de akademisyenler tarafından ortak akılla kentin dününü, bugününü ve yarınlarını ölçüp, değerlendirerek bir vizyon koymuştuk. Çalışmamız hazır. Formül belli. Stratejik plan çalışması, hesaplanması, ölçümlenmesi ve takvimlendirip, bütçelendirilmesi.”

Yalçın, Bursa Büyükşehir Belediye başkan adaylığı için çıktığı bu yolda Belediye Başkanı Alinur Aktaş olmak üzere, göreve talip olan hiçbir partilinin rakibi ve alternatifi olmadığının altını da çizdi:

“Neticede bizler görev adamıyız. Partimizin karar mercileri Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamında bir değişim ve yenilenmeye gideceklerse, bu süreçte biz de göreve varız diyoruz. Yoksa kimse ile bir yarışın içinde değiliz.”

Yalçın son olarak da bir konuya vurgu yaptı:

“Ben Anadolu çocuğuyum. Eşim de göçmen kökenli. 10 yıl Maliye Bakanlığı’nda Türkiye’nin her bir yerinde bulundum. Sistemin içinde denetleyici olarak yer aldım. 20 yıl özel sektörde yine mesleğimle ilgili her alanda çalıştım. AK Parti’nin kurucularındanım ve yönetimlerde görev aldıktan sonra 5 yıl il başkanı olarak en uzun çalışan il başkanı oldum. Şimdi Bursa’yı dünyanın başarılı kentlerinden biri haline getirmek için tüm bilgi ve birikimimle değişim noktasında projelerimle hazırım.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.