Havadis16.com - 11 Aralık 2018, Salı

Yalova Yolu’nda “iptal” için geç kalmışız!

15 Kasım 2017
236 kez okundu
Yalova Yolu’nda “iptal” için geç kalmışız! için yorumlar kapalı

Dün sabah saatlerinde haber sitelerine düşen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın  eski Başkan Kadir Topbaş’ın projelerinden olan, Sefaköy-Başakşehir Havaray Sistemi’nin iptal edilip, yerine  metro ve hafif raylı sistemin hayata geçirileceğini açıkladığı haberini okuyunca, aklıma ilk gelen bizim Yalova Yolu Tramvay Projesi oldu.

Öyle ya…

Son 2 yıldır sadece Yalova Yolu’ndaki esnaf ve yolcuların sorunu olmaktan çıkıp kent halkını  etkileyen ve herkesin “Bu yola böyle bir çalışma olur mu?” diyerek  tepki gösterdiği, hatta Recep Altepe’nin istifasının istenmesine yol açan en büyük etkenlerden biri olduğu dillendirilen yol, şu anda Bursa’nın en büyük sorunlarından biri!

133 milyon TL’lik ihale olmasına rağmen vagonlarıyla beraber 400 milyonu bulan bu büyük yatırım maalesef Bursa gibi Türkiye’nin 4. büyük kentinin değil yarınlarını,  bugünlerini dahi kucaklamakta zayıf kalan ve kenti Berlin duvarı gibi ikiye bölmekten başka bir işe yaramayan ucube yatırımlardan biri durumuna geldi.

Kent Meydanı ile Terminal’i birbirine bağlamak amacıyla yeni Yalova Yolu’nun tam ortasından geçen, 8,1 km uzunluğunda 11 istasyondan oluşan söz konusu proje, T2 hattı olarak adlandırılıyor ve 2018’in ağustos ayında hizmete açılması planlanıyor.

Yeni Başkan Alinur Aktaş’ın da kentli gibi bu yatırımı içine sindiremediğini biliyorum. Ancak kucağında bulduğu bu büyük sorunu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın yaptığı gibi iptal mi edecek, yoksa devam mı diyecek?
‘İşte tam sırası’ deyip konuyu sorayım dediğim anda, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın o sırada Yalova Yolu’nda incelemelerde bulunduğunu öğrendim.

*******                                    ********                                    *******

Dün Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, maalesef biz İstanbul gibi zaman açısından pek şanslı değilmişiz. Çünkü projenin yarıdan çoğu bitirilmiş ve üstelik ihalenin yüzde 65’i de ödenmiş. Yani anlayacağımız şu ki iptal edilme durumu artık söz konusu değil!

O yüzden tramvay çalışmasına kaldığı yerden devam.

Aktaş, dün sabah saatlerinde hat üzerinde istasyonları gezerek çalışmaları yerinde izlemiş ve çevre sakinleri ile esnafın da derdini dinlemiş.

Onlara da söylemiş:

“Göreve geldiğim 11 günden bu yana mübalağasız herkesin ‘hemen o çalışmayı durdurun hemen o çalışmayı bitirin’ şeklindeki bir yaklaşımı söz konusu. Ama şunu ifade etmem lazım. Zamanlamayla alakalı şimdi mi olsaydı, 3 sene sonra mı, 5 sene sonra mı daha iyi olurdu’ noktasında bakarsınız bunlar tartışılabilir ama gelinen bir nokta var. 133 milyonluk yapılan ihalenin yüzde 60 – 65’lik kısmı ödenmiş ve imalatlar yapılmış. Bu arada vagonlar alınmış. Genel anlamda işin büyük bir kısmı bitirilmiş!..”

*******                               ******                        ******

Önemli olan artık bu noktadan sonra bölgeden gelen şikâyetlerin minimuma indirilmesi için ne gibi tedbirlerin alınması gerektiği…

Bu noktada da hemen talimatlar vermiş.

Esnafın işini kolaylaştıracak geçiş güzergâhlarının hemen yapılmasını, yolda trafik kazalarına neden olan sıkıntılı ve riskli bölgelerin derhal düzenlenmesini istemiş. O bölgede oto tamirhane işletmeciliği yapan bir tanıdığım var. İnşaata başlandığı andan itibaren esnafı kepenk kapattıracak duruma getiren ve Ankara’ya toplu halde şikâyet için götüren bu yolda ilk defa bir belediye başkanının kendilerini ziyaret ettiğini söyledi:

“2 yıldır ancak karşımızda bir muhatap bulabildik. Yeni Belediye Başkanı Alinur Aktaş geldi bizimle görüştü. Derdimizi dinledi, bu saatten sonra inşaatın durmayacağına göre hayatımızı kolaylaştırmak için ne yapılması gerektiğini birlikte kararlaştırdık. 2 yıldır istediğimiz buydu! Kendisine teşekkür ediyoruz.”

Demek ki belediye yönetimindeki değişimle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapmak istediği işte bu imiş!..

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.