Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

Yamaç paraşütü uçuşları başlıyor

28 Haziran 2017
Yamaç paraşütü uçuşları başlıyor için yorumlar kapalı
Yamaç paraşütü uçuşları başlıyor

Doğa Sporları ve Turizm Merkezi (Dostum) bünyesinde yamaç paraşütü eğitimi ve tandem uçuşu için kayıtlar başladı. Yamaç paraşütü ile uçuş tutkusunu doyasıya yaşamak ve İnegöl’ün eşsiz doğasını adrenalin eşliğinde yeniden keşfetmeyi amaçlayan İnegöl Belediyesi bu spora gönül verenleri eğitimlere katılmaya davet ediyor.

İnegöl’ün tabiat güzelliklerini ortaya çıkartmak ve doğa sporlarında ilçemizi öncü merkezlerden biri haline getirme hedefiyle çalışmalara devam eden Dostum kapsamında çeşitli doğa sporları branşlarına yönelik eğitimlere devam ediliyor. Doğa sporlarının çekim merkezi olan Dostum, İnegöl’ün doğa turizmin gelişmesi noktasında adeta bir üs görevini yerine getiriyor. Bu kapsamda son olarak Yamaç paraşütü tandem uçuşları ve yamaç paraşütü eğitimleri için kayıtlar alınmaya başladı.

“DOSTUM İLE GÜZEL İŞLERE İMZA ATACAĞIZ”
İnegöl’ün saklı kalmış güzelliklerini öne çıkartmak için önemli projeleri bir bir hayata geçirdiklerini belirten Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “İnegöl’ün Turizm ile anılması noktasında elimizden gelen ne varsa yapmaya çalışıyoruz. Bacasız sanayi dediğimiz turizmden şehrimizin hak ettiği payı alması noktasında tüm dinamiklerimizi harekete geçirerek çalışmalarımızı yürütmeye devam ediyoruz. Turizm alanında öne çıkarmak istediğimiz önemli merkezlerimizden birisi de tabi ki Dostum. Dostum ile kısa bir sürede epey yol aldığımızı düşünüyoruz. Dostum’da doğa yürüyüşleri, okçuluk, motocross, bisiklet, atv safari, offroad, foto safari, yamaç paraşütü, hafif sivil uçaklar, balık tutma, deniz bisikleti, kampçılık ve oryantiring gibi pek çok doğa sporunu içinde barındıran 12 branşımız var. DOSTUM; Doğayı sevenler, sporu sevenler, alternatif spor branşlarıyla tanışmak isteyenler ve bu alanlarda kendini geliştirmek isteyenler için hazırlanmış bir merkez. Biz inanıyoruz ki belediyemizin mega projelerinden biri olan ve İnegöl’ü bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmin yeni merkezlerinden biri haline getirmesi planlanan DOSTUM projesiyle çok güzel işlere imza atacağız” şeklinde konuştu.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ TANDEM UÇUŞLARI
Bugüne kadar çeşitli branşlarda kurslar açarak İnegöl halkını doğa sporları ile tanıştıran ve doğadaki yaşam koşullarına hazırlayan DOSTUM’un, Doğa tutkunlarına Yamaç Paraşütü ile uçuş tutkusunu doyasıya yaşamak ve İnegöl’ün eşsiz doğasını adrenalin eşliğinde yeniden keşfetmeyi amaçladığı belirten Aktaş, “Tandem, iki kişilik yamaç paraşütünde, pilot ve yolcuyla yapılan uçuşa denir. Tandem uçuşu sırasında paraşütün sevk ve idaresi ”Tandem pilotu” denilen bu konuda deneyimli bir pilot tarafından yapılır. Diğer kişi ise Tandem pilotunun ön tarafında yolcu pozisyonunda uçar. Tandem uçuşu yapmak isteyen yolcuların özel bir eğitime ihtiyaçları yoktur. Sadece Tandem Pilotu tarafından kendilerine verilecek kısa bir kalkış brifing ile uçuşlarını yaparlar. Tandem uçuşu yapabilmek, özel bir eğitim süreci gerektirmediği için uçmak isteyen herkesin Tandem Yamaç Paraşütü ile uçuş keyfini tatmasına imkan tanır. Bizlerde bu adrenalin dolu macerayı doğaseverlere yaşatmak için Cerrah Mah. Karaman tepede hafta içi Salı ve Perşembe hafta sonu ise cumartesi ve Pazar günleri saat: 09.00 ile 19.30 saatleri arasında hava şartlarına göre tandem uçuşları yapacağız. Uçuş tutkusunu doyasıya yaşamak isteyen doğaseverleri bu uçuşlara bekliyoruz” şeklinde konuştu.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ KURS KAYITLARI BAŞLIYOR
Yamaç paraşütü branşında yeni kurs açmaya hazırlandıklarını da ifade eden Aktaş, “Şehrin stresinden kurtulmak, doğanın eşsiz güzelliklerine adrenalin dolu bir aktivite ile yelken açıyoruz. Yamaç paraşütü eğitimleri hafta sonları (Cumartesi-Pazar) günleri verilecek. Eğitim süresi hava muhalefetine bağlı olarak değişebilecek. Eğitimler THK uzman pilotları tarafından teorik ve alan eğitimleri olarak iki aşamalı verilecek. Eğitime katılacakların Sağlık Raporu(Uçulabilirlik Heyet Raporu) almaları zorunlu iken, eğitim, P1 ve P2 seviyesi olup başlangıç seviyesidir. Eğitim Malzemeleri (Eğitim Paraşütü, Ayakkabı, Kask, Tulum vb.) kurumumuz tarafından sağlanacaktır. Eğitim 14 kişilik guruplar halinde verilecektir. Eğitim gurup sayısı tamamlandığında başlayacaktır. Eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olan katılımcılar FIA ve THK onaylı sertifikalarını alabilecektir. Eğitime başlanmadan 1 hafta önce Sağlık Raporunun alınması ve eğitim ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Kontenjanların sınırlı olduğu bu kursumuza kayıt için tüm İnegöllü doğaseverlerin ilgi ve alakasını bekliyoruz” dedi.

Yamaç paraşütü eğitimi kursu için www.dostum.org.tr adresindeki kurs başvuru formunun doldurulmasının yeterli olacağını söyleyen Aktaş, “Ayrıca doğa tutkunları bu adresimizden diğer kurslar ile alakalı bilgilere de ulaşabilirler Ayrıca tandem uçuşlar ve kursa kayıt ile alakalı 0224 777 05 50 nolu telefondan bilgi de alınabilir.”

Aktaş son olarak, “Dostum bünyesinde gerçekleştireceğimiz Yamaç Paraşütü Tandem uçuşu ve kurs eğitiminin şimdiden tüm doğa tutkunlarına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor,sporla dolu günler temennisiyle, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.