Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

Yaralı flamingoya ortopedik ameliyat

29 Mart 2013
Yaralı flamingoya ortopedik ameliyat için yorumlar kapalı
Yaralı flamingoya ortopedik ameliyat

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi’nde yaralı bulunup tedavisi için Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne getirilen flamingo ameliyat edildi. 
Ereğli’ye bağlı Gülüç beldesi’nde yol kenarında yaralı halde bulunan flamingo, ilçe merkezindeki veterinerlik kliniğine teslim edildi. Klinikte yapılan muayenede kuşun sağ bacağında parçalı kırık tespit edildi. Bir aracın çarpmış olabileceği belirtilen kuşun, Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ne sevk edilmesi kararlaştırıldı. Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü’nün tahsis ettiği araçla Bursa’ya getirilen flamingo, Doç. Dr. Göksen Çeçen tarafından ameliyata alındı.

 
Başarılı bir ameliyat geçiren flamingonun yürüme ihtimali netliğini kazanmadı. Ayağında açıktan kırık oluştuğu için kesilme riski taşıyan flamingonun birkaç hafta içerisinde durumunun netlik kazanacağı belirtildi. Tedavi süreci devam eden hayvanın kanatlarında sıkıntı olmadığı için uçabileceği, ayağının kesilmesi durumunda yürümesinde problem yaşayabileceği öğrenildi.

 
Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde flamingonun tekrar sağlığına kavuşabilmesi için seferberlik başlatıldı. Hayvanın ayağının kesilmesi halinde doğaya bırakılmayacağı, hayvanat bahçesi ya da flamingoya bakacak bir kişiye verileceği ifade edildi.
Flamingonun ameliyatı hakkında bilgiler veren Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Bölümü Araştırma Görevlisi Mustafa Barış Akgül, “Ameliyat başarılı geçti. Ameliyat esnasında her hangi bir sıkıntı yaşanmadı. Flamingoda açık kırık olduğu için yürüme ihtimali şüpheli. Elimizden geldiği kadar bütün müdahaleleri yapmaya çalışıyoruz. Hayati tehlikesi yok. Bacağını yerinde tutmaya çalışıyoruz. Eğer eşlik ve nekroza olursa o bacağı kesmek zorunda kalabiliriz. Kesmeden önce elimizden gelen bütün müdahaleleri yapmaya çalışıyoruz. Kanatlarında herhangi bir sıkıntı yok. Uçmasında bir sıkıntı olamayacak ama yürümesinde bir sıkıntı olacaktır. Vahşi hayata o saatten sonra salınması doğru olmaz. Hayvanat bahçesi ya da flamingoya bakacak birisine verilebilir” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.