Havadis16.com - 21 Ekim 2018, Pazar

Yazıcı: dünya suskun kalmamalı

17 Haziran 2015
Yazıcı: dünya suskun kalmamalı için yorumlar kapalı
Yazıcı: dünya suskun kalmamalı

AK Parti İlçe Başkanı Hüdayi Yazıcı, Mısır’ın seçilmiş cumhurbaşkanı Mursi’ye verilen idam kararının yok hükmünde olduğunu belirterek; “Dünyanın önde gelen devletleri bu karara neden suskun kalmaktadırlar? Toplum ortak aklını biran evvel harekete geçirmeli ve idam kararlarının geri alınması için darbeci yönetime baskı uygulamalıdır” dedi.

AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı Hüdayi Yazıcı, Mısır’da halkın oyları ile seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi ve yargılanan diğer 105 kişi hakkında verilen idam cezalarına tepki gösterdi. Darbe ile gelen bir yönetimin halkın seçtiği Cumhurbaşkanını yargılamaya hakkı olmadığını söyleyen İlçe Başkanı Hüdayi Yazıcı, yanlı bir mahkemenin böylesi bir kararı alma yetkisinin de olamayacağının altını çizdi. Darbeci zihniyetin oluşturduğu yargının, halkın seçtiği ve yönetime getirdiği kişiler hakkında herhangi bir hüküm verme yetkisinin olmadığını aktaran Hüdayi Yazıcı, Uluslararası toplumun ve yöneticilerin bu kararın bozulması için harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

“DARBECİ ZİHNİYET HUKUKU AYAKLAR ALTINA ALMIŞTIR”

Askeri darbe ile görevinden uzaklaştırılan, ardından da tutuklanarak idam ile yargılanan Muhammet Mursi için verilen kararı kabul etmediklerini kaydeden Yazıcı; “Yüzlerce insanı katleden, binlerce masumu tutuklayan ve kendi darbeci kuralları ile yargılayanlar bir kez daha çirkin yüzlerini ve asıl amaçlarını göstermişlerdir. Hakkında birden fazla dava açılan ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanına yapılan muamelenin ardında yatan gerçek niyetleri hepimiz biliyoruz. Hukuk ve adalet kurallarını temelinden sarsan ve yanlı mahkemeler ile masum insanları yargılayanlar için suskun kalan medeni dünya ülkelerini de şiddetle kınıyoruz. Demokrasi bir kere daha ayaklar altına alınmış, halkın iradesi bir kere daha yok sayılmıştır. Darbeci zihniyetin gerçek yüzü ve amacı ortaya çıkmıştır. Bizim için elbette ki bu karar yok hükmündedir. Ancak böylesi bir rezalete sessiz kalan, görmezlikten gelen uluslararası toplum önderleri ve kendini demokrasi savunucusu olarak gösteren medeni toplum liderleri de bir kez daha sınavı kaybetmişlerdir. Dünyanın önde gelen devletleri bu karara neden suskun kalmaktadırlar? Toplum ortak aklını biran evvel harekete geçirmeli ve idam kararlarının geri alınması için darbeci yönetime baskı uygulamalıdır Umuyoruz ki bu tarihi hatadan dönülür ve başta Muhammed Mursi olmak üzere, demokrasiye, adalete ve hukuka güvenenler kazanır” diye konuştu.

“İSLAM DÜNYASI NEDEN SESSİZ?”

Verilen skandal idam kararı için sadece batıda değil, doğuda ve İslam dünyasında da genel bir sessizlik olduğuna da işaret eden Yazıcı; “Bugün dünya geneline bakıldığında bir tek Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçek manada bu karara karşı çıktığını ve haksızlığı haykırdığını görüyoruz. Batı ve diğer dünya ülkelerinin bu tarz yanlı tavırlarını geçmişte de gördük. Ancak bizleri asıl üzen İslam dünyasının da böylesi bir karar karşısında sessiz kalmasıdır. Orta Doğu ve diğer coğrafyalardaki Müslümanlar nerede? Neden böylesi bir sessizlik var? İnşallah bir an evvel toparlanılır ve Mısır’daki demokrasi katliamına hep birlikte dur denilir. Yarın çok geç olabilir” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.