Havadis16.com - 18 Aralık 2018, Salı

Yemeğin Nobel’ini alan Ömür Akkor’dan Harput’a ziyaret

14 Mart 2013
Yemeğin Nobel’ini alan Ömür Akkor’dan Harput’a ziyaret için yorumlar kapalı
Yemeğin Nobel’ini alan Ömür Akkor’dan Harput’a ziyaret

Yemek kitapları Nobeli olarak nitelendirilen ‘Gourmand Cookbok Awards-2012’ yarışmasında ‘Selçuklu Mutfağı’ kitabı ile birinci olan Şef Ömür Akkor, Vali Şahabettin Harput ve öğretim üyelerine ziyafet verdi. 


Uludağ Üniversitesi, Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen “Gourmand Cookbok Awards-2012” yarışmasında birinci seçilen “1236-Selçuklu Mutfağı”ndan seçtiği bir mönüyle öğretim üyeleri ve Bursa Valisi Şahabettin Harput’a ziyafet verdi. Öğretim üyeleri yemekhanesinde düzenlenen özel yemekte ‘Selçuklu Mutfağı’ tanıtıldı. Yemekte Bursa Valisi Şahabettin Harput, Rektör Prof. Dr. Kamil Dilek, BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker, işadamı Sedat Çağlar ve öğretim üyeleri bir araya geldi. “1236 Selçuklu Mutfağı-Dergâhtan Saraya Bir Aşk Hikâyesi” kitabının editörlerinden UÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim İ. Öztahtalı’nın organize ettiği yemeğe kitabın yazarı Ömür Akkor da katıldı. Yemekte misafirlere, ödüllü şef Ömür Akkor’un gözetiminde hazırlanan “Yoğurtlu ekşili çorba, Keşkek, Fırın kebabı, Türkmek helvası, Bazlamac, Patlıcan herze ve Sirkencübin” ikram edildi.
Yemekte Vali Harput ve Rektör Dilek, kitabın yazarı Ömür Akkor ile bol bol sohbet etti. Türk mutfağının dünyaya tanıtılmasının ne derece önemli olduğu konusunda hemfikir olunan sohbette, Ömür Akkor, mutfak tarihine olan ilgisinin anlattı.
Yaklaşık bir buçuk saat süren yemekte davetliler, slayt gösterisiyle Selçuklu minyatür ve çinilerinden örnekleri de izledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.