Havadis16.com - 24 Haziran 2018, Pazar

Yeni darbeyi ulusalcılar mı yapacak ?

26 Temmuz 2017
Yeni darbeyi ulusalcılar mı yapacak ? için yorumlar kapalı
Yeni darbeyi ulusalcılar mı yapacak ?

Türkiye gazetesi yazarı Nuri Elibol, günün bomba yazısına imza attı. Elibol, sistemdeki açıklar giderilmezse 2 yıl içinde ordudaki ulusalcıların darbe yapabileceği uyarısında bulundu. İnternethaber.com sitesinde yer alan habere göre;  Türkiye gazetesi yazarı Nuri Elibol’un üst düzey güvenlik kaynaklarından dayandırak verdiği bomba yazı gazetenin manşetine taşındı. İşte yazarın “Ulusalcılar hala tehlike” başlıklı yazısının ilgili bölümü:

SİSTEM AÇIKLARI GİDERİLMEZSE

“(…)FETÖ’cüler TSK içinde yeni bir darbeye kalkışmasının imkân ve kabiliyeti ortadan kaldırıldığına göre ‘Türkiye’de gelecekte yeni bir darbe tehlikesi var mı’ sorusuna kaynaklarım eminim beni şaşırttığı kadar siz değerli okuyucularımı da şaşırtacak şu cevabı verdiler:

 

“FETÖ’cülerin TSK içinde yapılanmalarını engelleyemeyen, darbe hazırlıklarını tespit edip tedbir alınmasını sağlayamayan bir sistem zafiyeti söz konusu. Eğer bu sistem zafiyeti giderilmezse ve sivil asker ilişkilerini Batı normlarına taşıyacak reformlar ve hukuki düzenlemeler yapılamazsa bir buçuk iki yıl içinde ordudaki Ulusalcılar yeni bir darbeye kalkışabilir. Küresel aktörlerin ve Türkiye karşıtlarının ordu içerisinde darbe yaptıracak birilerini her zaman bulma imkânları vardır. Bu işe engel olmanın yolu kişilere değil sisteme endeksli önleyici tedbirlerin alınmasıdır.”

Bu uyarıyı dikkate alırsak kanaatim odur ki 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce bu reformların ve hukuki düzenlemelerin hızla yapılması kaçınılmazdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.